.
„Szanowny Panie Doktorze,
Zacznę od tego, co mnie jeszcze boli a nie cieszy po stosowaniu przez okres dwóch lat żywienia optymalnego. Przed czterema laty zaczęły się problemy ze wzrokiem. W 1999 roku przeszedłem operację zaćmy w OP przez wszczepienie sztucznej soczewki, a w 01.03 r. to samo, lecz na OL. W 2002 r. wykonano badanie OP i OL : angiografia fluoresceinowa, a w 2003 r. to samo plus zabieg laserowy na OL. Ostateczne rozpoznanie: AMD oculi utr. Pseudophapia oculi utr. Na temat tego schorzenia przesyłam naukową (aktualną) interpretację z ew. możliwością jego leczenia, a ponadto wypis ze szpitala z dnia 21.01.03r.
W szpitalu dowiedziałem się, że u mnie występuje zwyrodnienie (uszkodzenie) plamki żółtej siatkówki typu suchego i wysiękowego. Według mojej „wiedzy” choroba jest nieuleczalna. Dalej następuje pogorszenie widzenia. W związku z powyższym nasuwa się pytanie: czy stosując żywienie optymalne, w moim przypadku mogą pomóc prądy selektywne (ile, jakie i na jakie obszary) i czy wskazane jest leczenie metodą fotodynamiczną.
Mam 73 lata, wzrost 168 cm, waga 72 kg (przed żywieniem optymalnym 84 kg). W ramach żywienia optymalnego spożywam na dobę: B – 55-60g, T – 130-150g, W – 60-70g.
Dotychczasowe efekty żywienia optymalnego: po trzech miesiącach – spadek wagi ciała 12 kg, tj. do prawidłowej normy (tak się utrzymuje), osteoporoza zaawansowana w 27% – powróciła do normy, przerost gruczołu krokowego kwalifikującego do operacji – odstąpiono i problemy znikły, ataki kamicy nerkowej od dzieciństwa – zanikły, a po półtora roku tony i wielkość serca – powrót do normy (w 1973 r. przeszedłem zawał m. serca).
Przestudiowałem wszystkie dotychczas wydane książki dra Jana Kwaśniewskiego oraz miesięczniki „Optymalni” od pierwszego numeru i nie napotkałem informacji odnośnie powyższych schorzeń wzroku.
Dlatego uprzejmie proszę o poradę za co z góry dziękuję.
Z poważaniem,
Optymalny z Krakowa
odpowiedź:
Szanowny Panie,
Na wstępie gratuluję efektów stosowania żywienia optymalnego. Ustąpiły poważne i uważane za nieuleczalne schorzenia. Pozostał problem z oczami. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD – Age related Macular Disease) według aktualnej literatury jest najczęściej obserwowaną przyczyną ślepoty u ludzi starszych. W przypadku tzw. postaci suchej, zastosowanie żywienia optymalnego i prądów selektywnych przynosi poprawę. W przypadku drugiej postaci, tzw. wysiękowej, uważam, że wspomniana terapia fotodynamiczna, jako sposób leczenia chirurgicznego, może być wskazana, choć jej skuteczność jest oceniana na 15%.
W przypadku suchej postaci AMD, sugerowałbym prądy typu PS na gałki oczne – 10-15 zabiegów po 10-15 minut, w zależności od stanu pacjenta i zaawansowania choroby. Ponieważ ma Pan równocześnie dwa typy zwyrodnienia plamki żółtej, proponuję kontynuować żywienie optymalne, rozpocząć od terapii fotodynamicznej, a następnie, jeżeli będzie taka konieczność, po odpowiedniej przerwie zastosować prądy selektywne.
Z pozdrowieniami
dr n. med. Mariusz Głowacki
Źródło – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=296
.
.
Polecam: dr Przemysław Pala o prądach selektywnych – http://www.stachurska.eu/?p=10719
.