.
Gavroche 08.08.2015 r. o 15:17:13 pisze:
„Pocenie to dyrektywa układu nerwowego, którego efektorem są gruczoły potowe na powierzchni skóry.
Pocenie przebiega na zasadzie egzocytozy:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Egzocytoza
Sól na jej powierzchni nie ma nic do roboty, bo stężenie soli w pocie wyciskanym z gruczołu jest podobne.
I dopiszę jeszcze, że kiedy pracujemy w upale, to zmniejszenie pocenia należy traktować jako sygnał zbytniego zagęszczenia płynów wewnątrz organizmu i należy jak najszybciej się napić.
Ciało ogranicza pocenie dla oszczędności wody, ale rośnie wtedy ryzyko przegrzania, jeśli uzupełnienie wody do poziomu ponownego obfitego pocenia się jest niemożliwe, należy przerwać wysiłek i poszukać chłodu. ”
Źródło – http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=4857.msg381580#msg381580 , dostępne dla zarejestrowanych użytkowników.
.
Więcej informacji na temat pocenia się jak i antyperspirantów z ogólnodostępnego forum polecam – http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=4896.msg71791#msg71791 .
.
Tylko, że z tym poceniem się to należy obserwować, czy to normalne funkcjonowanie organizmu, czy może wynika to z jakiś chorób, zaburzeń endokrynologicznych lub jest to element okresu dojrzewania, menopauzy (w przypadku kobiet) czy może ma wyłącznie podłoże emocjonalne i jest związane ze stresem. Ja się strasznie pociłam przez parę lat i wyszło mi w końcu, że mam nadczynność tarczycy, tylko, że zauważyłam to, bo miałam inne objawy: wytrzeszcz oczu, drżenie dłoni i w sumie większość wymienionych tutaj: https://www.biomedical.pl/dolegliwosci/ogolnoustrojowe/intensywne-pocenie-sie-121.html