Wiedza i poglądy o miażdżycy i cukrzycy

.

„Fragment rozdziału pracy naukowej lek. med. Jana Kwaśniewskiego przygotowanej dla Przewodniczącego Komisji do badań nad Żywieniem Optymalnym, powołanej przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz Ministra Zdrowia na polecenie Premiera, wysoko ocenionej przez prof. Juliana Aleksandrowicza pt. „ Wpływ odżywiania na biologiczną i kulturową ewolucję człowieka” – Ciechocinek, marzec 1974r.

 

Wiedza i poglądy o miażdżycy i cukrzycy.

 

Poglądy dotyczące odkładania się lipidów i cholesterolu w ścianie tętnic u chorych na otyłość, miażdżycę i cukrzycę są tylko poglądami i są sprzeczne z wiedzą sprawdzoną w badaniach naukowych*, jak wynika z prac doświadczalnych.

Stout E.W.: „ Pobudzana przez insulinę produkcja lipidów w tkance tętnic w związku z cukrzycą i miażdżycą”. Pol. Tyg. Lek. 1969.31,1214 (str. Lancet 1968, 7570, 693). Autor podawał szczurom octan sodu lub glukozę znaczoną radioaktywnym węglem, a następnie określał zawartość tych składników w tkance tętnic. Badania powtórzył po uprzednim podaniu insuliny.

Okazało się, że insulina ZWIĘKSZYŁA odkładanie się tych związków w ścianie tętnic o ponad 73%. Równocześnie w ścianie tętnic wzrastała zawartość trójglicerydów zawierających węgiel radioaktywny z octanu lub glukozy – już po godzinie od podania tych substratów!

Doświadczenie wykazało, że trójglicerydy gromadzące się w ścianie tętnic w miażdżycy i cukrzycy pochodzą z ich syntezy na miejscu z glukozy lub octanu, a nie są odkładane czy pobierane z krwi, jak się powszechnie przyjmuje.

Stout E.W.: „Pobudzanie syntezy cholesterolu w tkance tętnic przez insulinę”. Pol. Tyg. Lek. 1970, 19, 707 (str. Lancet 1969, 7618, 467)

Przy podawaniu szczurom dożylnie znaczonych radioaktywnym węglem: octanu sodu lub glukozy – bez insuliny lub z insuliną, radioaktywność w ścianie aorty była znacznie wyższa przy równoczesnym podaniu insuliny.

W poprzedniej pracy wykazano, że octan lub glukoza podawana wraz z insuliną już po godzinie była przetwarzana w ścianie tętnic na trójglicerydy, gdyż węgiel radioaktywny zawarty w octanie lub glukozie znajdował się w trójglicerydach. Równocześnie wzrastała zawartość cholesterolu w ścianie tętnic, zawierającego węgiel radioaktywny z octanu lub glukozy.

Surowcem do wytwarzania cholesterolu w ścianie tętnic są trójglicerydy, wytwarzane głownie z glukozy.

Następnie podawano różnymi drogami cholesterol znakowany radioaktywnym węglem sam, a następnie wraz z insuliną. Radioaktywność w ścianie aorty nie zwiększyła się ani po podaniu samego znakowanego cholesterolu, ani po podaniu go wraz z insuliną.

W doświadczeniach tych wykazano, że insulina wzmaga syntezę cholesterolu w ścianie tętnic, a nie ZWIĘKSZA odkładania się cholesterolu zawartego w surowicy krwi w tkance tętnic – jak błędnie przyjęło się uważać.

Wnioski:

Surowcem do syntezy trójglicerydów jest glukoza lub jej produkty przemiany, surowcem do syntezy cholesterolu są trójglicerydy powstające z glukozy. Zatem surowcem do wytwarzania cholesterolu jest glukoza. Wydzielanie insuliny jest tym większe, im więcej jest w diecie węglowodanów. Niskie spożycie węglowodanów, takie jak u stosujących dietę optymalną, powoduje niskie zużycie glukozy, niskie wydzielanie insuliny, brak surowca do wytwarzania trójglicerydów i cholesterolu w ścianie tętnic, brak cukrzycy i miażdżycy, ustępowanie tych chorób, brak raka, gdyż insulina jest jednym z najsilniej działających czynników rakotwórczych.

* – pogrubienia – T.K.”

Źródło – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=85 .

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>