Depresja

.

„Szanowni Państwo,
Zwracam się z prośbą o rzeczową odpowiedź na temat choroby psychicznej „depresja”, na którą choruję 20 lat. Na diecie optymalnej jestem ponad 4 lata. Stany depresyjne są coraz częstsze, nasilają się co 2 tygodnie, leżę całymi dniami, jestem agresywny, nie mogę spać. Cały czas jestem na lekach: Lit 5 tabl. dziennie, Amitriptilina 5 tabl., Tisercin, Doxepina 2 tabl. Brałem prądy S i PS, które pogarszały mój stan. Uczestniczyłem w szkoleniach w Jastrzębiej Górze, byłem na wczasach w Ustroniu. Moja waga 68, B – 40, T – 160-180, W – 60. Wiek 62 lata. Dwa posiłki dziennie, 1 x w tygodniu mózg.
Proszę o rzeczową odpowiedź i nie ujawnienie mojego nazwiska.
Jan A.

odpowiedź:
Problem depresji już wcześniej pojawiał się w naszych odpowiedziach na listy w miesięczniku „Optymalni”. Pozwolę sobie w związku z Pana problemami na przypomnienie tego tematu. Trudności jakie napotyka lekarz optymalny lecząc pacjenta z objawami depresji to przede wszystkim wybór odpowiednich prądów selektywnych. Żeby dobrać właściwe zabiegi należy ustalić pewne rozpoznanie, a często różnicowanie między nerwicą depresyjną i depresją prostą czasami jest bardzo trudne. Sytuacje pogarsza nieraz wieloletnie przyjmowanie przez pacjenta leków, które mogą zamazywać obraz kliniczny.

Objawy depresyjne mogą dotyczyć ok. 40% populacji ludzi nie stosujących żywienia optymalnego u połowy z nich rozwija się kliniczny zespół depresyjny. Przy prowadzeniu żywienia optymalnego ten problem się nie pojawia. Niestety wielokrotne stosowanie leków powoduje pewne zmiany w funkcjonowaniu psychicznym i fizycznym. Leki antydepresyjne mogą powodować m.in. drgawki, zaburzenia rytmu serca, zaparcia, suchość w ustach, nadmierna senność i potliwość. Przy zbyt gwałtownym odstawieniu tych leków może wystąpić bezsenność, koszmary, niepokój i lęk, objawy psychotyczne i maniakalne. Może wystąpić również biegunka i wymioty. Stopniowe pogorszenie się Pana stanu zdrowia można ocenić pod kątem niewłaściwej ilości białka i tłuszczu, ale również złego stosowania leków.

Podane przez Pana ilości białka, tłuszczów i węglowodanów są w zasadzie prawidłowe chociaż sugerowałbym białka 40-60g, tłuszczu ok. 200g, węglowodanów 70g. Nie wykluczone również, że opisane trudności z odzyskaniem zdrowia mogą wynikać z obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym. Jeżeli nie miał Pan do tej pory badania obrazowego mózgu to uważam, że warto byłoby to zrobić w celu wykluczenia organicznego podłoża choroby. Wybranie właściwych prądów selektywnych ( S lub PS) może ułatwić badanie poziomu amin katecholowych. U 30% pacjentów z depresją stwierdza się nieprawidłowe hamowanie wydzielania kortyzolu w teście z dexamathazonem ewentualnie takie badanie również może wskazać właściwe zabiegi.

Proszę kontynuować żywienie optymalne, bo tylko ono daje Panu szansę na powrót do właściwego funkcjonowania mózgu. Opisane powyżej badania mogą pomóc lekarzowi optymalnemu w ustaleniu właściwego postępowania. Proponuję kontakt z lekarzem optymalnym, pod którego opieką pozostałby Pan dłużej w celu oceny skuteczności ów zmian w leczeniu farmakologicznym, ustalenia leczenia choroby pasożytniczej (bardzo prawdopodobne) oraz zastosowania prądów selektywnych.

Z życzeniami
szybkiego powrotu do zdrowia
dr n. med. Mariusz Głowacki”

Źródło – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=248 .

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>