.
„Kamienie i polipy w woreczku żółciowym
Ciechocinek 20.02.2007 r.
Otrzymałem list z Kanady przed trzema tygodniami, który porusza pewne treści, które na pewno zainteresują ludzi mających podobne dolegliwości. Pisze pani Klaudia tak:
Szanowny Panie Doktorze Kwaśniewski!
Zwracam się do z prośbą do Pana i bardzo proszę o odpowiedź, o ile to jest możliwe.
Mam 63 lata, w 2004 r. stwierdzono u mnie kamień wielkości 1 cm w woreczku żółciowym. Od tego czasu rozpoczęłam Żywienie Optymalne (®). W 2005 r. po zrobieniu USG stwierdzono wiele drobnych kamieni. W 2006 r. zrobiłam ponownie badanie USG i nie wykazano już obecności kamieni, natomiast stwierdzono kilka polipów. Mam pytania: Czy stosując nadal Żywienie Optymalne (®) mogę pozbyć się polipów? Czy konieczne będzie operacyjne usunięcie woreczka żółciowego?
Przeczytałam wszystkie książki Pana Doktora, prenumeruję także miesięcznik „OPTYMALNI”, nigdzie nie spotkałam się z tematem polipów w woreczku żółciowym, mimo, że czytam wszystkie informacje bardzo dokładnie i to po kilka razy.
Zadaję sobie pytania: W jaki sposób te polipy tam powstały? Co jest tego przyczyną? Czy te kamienie zamieniły się w polipy?
Bardzo proszę o odpowiedź, jeżeli to możliwe, na mój adres podany poniżej, lub na łamach miesięcznika „OPTYMALNI”. Z góry bardzo serdecznie dziękuję i życzę dalszej, owocnej pracy.
.
Moja odpowiedź dla Pani Klaudii:
Kamienie w woreczku żółciowym powstają najczęściej z powodu nieprawidłowego składu diety. Powstają u ludzi stosujących mieszaną (czyli taką korytkową) dietę, a także u stosujących w diecie bardzo mało tłuszczów. Podstawową funkcją woreczka żółciowego jest magazynowanie żółci, która jest potrzebna do trawienia tłuszczu. Głównym składnikiem żółci są: cholesterol i kwasy żółciowe. Prawidłowe proporcje obu tych związków w żółci utrzymują cholesterol w postaci płynnej, co zapobiega krystalizacji cholesterolu i tworzeniu się kamieni cholesterolowych. Około 80% kamieni przy żywieniu mieszanym powstaje z cholesterolu. A około 20% – to kamienie wapniowo-bilirubinowe, trudniej rozpuszczalne.
Przy dietach jarskich z małą zawartością tłuszczów też powstają kamienie z powodu niedoboru tłuszczu w diecie. Jeśli jest ich mało w diecie, to przechodząca do dwunastnicy treść pokarmowa nie powoduje obkurczenia woreczka żółciowego i wydalania żółci do jelit przez przewód żółciowo-trzustkowy wspólny. Pęcherzyk się nie obkurczy, nie wydala żółci do jelit, więc żółć zagęszcza się i wytrącają się kamienie w woreczku.
Przy upośledzonej funkcji wątroby i stosowaniu leków porażających układ sympatyczny, np. leki stosowane w nadciśnieniu, czy beta-blokery, stosowanie hormonów sterydowych, doustnych leków antykoncepcyjnych, palenie papierosów w dawkach porażających układ sympatyczny (czyli powyżej 30 szt. na dobę), także w ciąży – częściej pojawiają się kamienie żółciowe.
Po przejściu na Żywienie Optymalne (®) ok. 80% kamieni w woreczku, czy w drogach żółciowych rozpuszcza się w okresie kilku tygodni. Te trudniej rozpuszczalne kamienie też prawie zawsze ulegają rozdrobnieniu, wydaleniu, czy rozpuszczeniu – po kilku miesiącach.
Tak było u Pani. Natomiast polipy mogą powstać wszędzie tam, gdzie występuje błona śluzowa drażniona najczęściej mechanicznie (może być drażniona chemicznie).
Polipy występują najczęściej w śluzówce nosa, jelita grubego, a bardzo, bardzo rzadko w błonie śluzowej woreczka żółciowego. Długotrwała obecność kamieni w woreczku powodowała drażnienie błony śluzowej i na to zareagowała zrostem polipowatym.
Kamienie nie zmieniły się w polipy, ale mogą być zasadniczą przyczyną ich powstania.
Jeżeli u Pani polipy nie powodują żadnych zauważalnych dolegliwości, to lepiej będzie pozostawić je w spokoju. Przy prawidłowym stosowaniu Żywienia Optymalnego (®) nie należy się obawiać, by z polipów w woreczku rozwinął się nowotwór. To jest praktycznie technicznie niemożliwe. Załączam serdeczne pozdrowienia.
Jan Kwaśniewski”
Źródło – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=794
.