Witamina A (retinol)

http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=492 :

 

Od pewnego czasu pojawiają się opinie o tym, że przy Żywieniu Optymalnym może wystąpić nadmiar witaminy A, która może być szkodliwa. Jak jest z witaminą A? ? przedstawię Państwu fragment wspomnianej już książki: pana prof. Wiąckowskiego: ?Żywienie, żywność, składniki pokarmowe a zdrowie? ( wkrótce w druku), a Państwo sami sobie wyciągną wnioski.


Witamina A (retinol) jest alkoholem, została odkryta w 1913 r. jako pierwsza, a w 1932 r. naukowcy odkryli, że substancja zwana beta-karotenem, znajdująca się w roślinach, może być zamieniana w organizmie w witaminę A. W obecności dioksygenazy, (czyli takiego enzymu), cząsteczka beta-karotenu rozpada się na dwie cząsteczki retinalu, a następnie z retinalu powstaje retinol, czyli witamina A. Proces ten zachodzi w błonie śluzowej jelit, (jeśli jelita nie są chore). Do przyswajania witaminy A potrzebne są tłuszcze. Witamina A jest odporna zarówno na gorąco, jak i na mróz i bardzo łatwo utlenia się. Występuje w dwóch postaciach, jako:

  • Retinol ? biologicznie czynnej witaminy A, która występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak tran, wątroba wieprzowa, wołowa, masło, śmietana, mleko, niewielkie ilości w rybach. Witamina A utrzymuje w dobrym stanie śluzów, pomagając w zapobieganiu infekcjom, jest konieczna do rozwoju tkanki kostnej, płodności oraz do produkcji białych krwinek. Umożliwia prawidłowe działanie układu immunologicznego i rozrodczego. Duże dawki witaminy A są potencjalnie toksyczne, dlatego nie należy osobom dorosłym przekraczać dawki 50 tysięcy do 100 tysięcy j.m. bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży powinny unikać dawek powyżej 100 tysięcy j.m., chociaż czasami silne dawki wit. A stosowane w krótkim okresie działają terapeutycznie, niektórzy lekarze przepisują ogromne dawki pacjentom, którzy cierpią na nowotwory.
  • Karoten,? czyli prowitamina A składa się z mieszaniny trzech izomerów: alfa-, beta-, i gamma-karotenów. Zawierają również likopen, ksantynę oraz inne barwniki, które nadają jarzynom i owocom kolor pomarańczowy, żółty, zielony. Karotenoidy są bardzo skutecznymi przeciwutleniaczami, nawet w tkankach, gdzie poziom tlenu jest niski. Badania udowodniły, że karotenoidy chronią przed nowotworami oraz chorobami serca, a także zgubnym działaniem wolnych rodników.

 

Luteina, od niedawna dostępna jako suplement (w dawkach 6-20 g), pomaga w zapobieganiu zwyrodnienia plamki żółtej, starczej degeneracji najbardziej wrażliwej części siatkówki.

Likopen ? to inny karotenoid, pomocny w profilaktyce okulistycznej, a ponadto stosowany w leczeniu raka prostaty. Wielkie ilości karotenoidów występują w roślinach, w korzeniach, roślinach bulwiastych ? w marchwi, w pietruszce, w jarmużu, szpinaku, boćwinie, szczypiorku, brokułach, mniej w owocach. U człowieka wątroba jest jedynym narządem zdolnym do przemiany karotenoidów w witaminę A. Organizm w miarę starzenia się traci zdolność przetwarzania karotenoidów w witaminę A, co prawdopodobnie wiąże się ze zmniejszoną wydolnością wątroby i 

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A wynosi 500 j.m. Beta-karoten jest wykorzystywany w 1/6 w stosunku do retinolu. Inne karoteny, które są czynne, jako witamina A, są o połowę mniej aktywne od beta-karotenu. Ich wydajność, jako źródła witaminy A, wynosi w stosunku do witaminy A 1/12 wydajności retinolu.

Witamina A pełni wiele ważnych funkcji w organizmie

  • Jest czynnikiem wzrostowym, jej niedobór powoduje zahamowanie wzrostu i rozwoju. Razem z witaminą D umożliwia prawidłowy rozwój kości. Pomaga w prawidłowym przebiegu ciąży i laktacji. Jest bardzo ważna do budowy tkanki kostnej, do tworzenia szkliwa nazębnego i właściwego rozstawu uzębienia. Ma dodatni wpływ na niektóre hormony, szczególnie jest ważna dla organizmów młodych.
  • Jest niezbędna dla normalnego widzenia, jej niedobór powoduje tzw. kurzą ślepotę, tj. niewidzenie o zmierzchu oraz inne zaburzenia wzroku i zniekształcenia gałki ocznej. Witamina A jest niezbędna do prawidłowego widzenia.
  • Wpływa na wygląd i funkcje skóry, jej niedobór powoduje suchość skóry i nadmierne jej złuszczanie (tzw. żabia skóra). Pomaga w kształtowaniu i utrzymaniu wilgotnego i zdrowego nabłonka, rogówki oka, wszystkich błon śluzowych, przewodu pokarmowego, moczowego, układu rozrodczego, skóry i płuc.
  • Witamina A wspomaga układ immunologiczny ? naturalny system samoobrony organizmu przed zakażeniem i chorobami. Zwiększa odporność organizmu na infekcje, zwłaszcza dróg oddechowych. Ułatwia gojenie się ran i formowanie tkanek. Razem z witaminą C zapobiega chorobom infekcyjnym, a nawet nowotworowym, razem z witaminą B ułatwia funkcje rozrodcze.

 

Przyjmowanie odpowiednich ilości tej witaminy może złagodzić skutki działania na wątrobę toksycznych substancji chemicznych. Witamina A rozpuszcza się tylko w tłuszczach i w alkoholu. ii 

Nadmiar witaminy A jest magazynowany w wątrobie. Jest ona dość trwała, jej okres połowicznego rozpadu wynosi 200-300 dni, z czego wynika, że objawy jej niedoboru mogą wystąpić dopiero po kilku miesiącach. Witamina A odgrywa też ważną rolę przy wykorzystaniu wapnia do tworzenia kości i zębów. Bardzo ważna jest jednak jej rola ochronna przed miażdżycą, a pośrednio w zmniejszaniu zagrożenia zawału i udarów mózgu. Liczne badania wskazują, że witamina A działa skutecznie w różnych typach nowotworów: jamy ustnej, przełyku, pęcherza moczowego, piersi, szyjki macicy, w przypadkach łysienia, kłopotów z włosami, zaćmy, torbielowatego zwyrodnienia sutka, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Zapotrzebowanie dzienne na witaminę A ocenia się na 500 j.m., z tym, że dla dzieci ? do 1500 j.m., w czasie ciąży i laktacji ? do 6000 j.m., powyżej 12 lat ? 5000 j.m.

Niedobór witaminy A może powodować różne skutki

Objawem niedoboru może być na przykład zanik tkanki nabłonkowej, który prowadzi do keratomalacji i kseroftalmii, (czyli rozmiękania rogówki). Są to procesy chorobowe, które objawiają się wysuszeniem i owrzodzeniem rogówki oka. Towarzyszy temu nocna ślepota, nadwrażliwość na światło, bolesność spojówek, czerwone, opuchnięte powieki, a w skrajnych przypadkach nawet ślepota. Całkowity brak tej witaminy prowadzi do śmierci. W razie niedoboru witaminy A nabłonek wydzielniczy zostaje zastąpiony nabłonkiem zrogowaciałym, który staje się przepuszczalny dla mikroorganizmów chorobotwórczych. Wskutek rogowacenia błon śluzowych oczu rozwija się kseroftalmia, która często doprowadza do utraty wzroku. Według danych WHO ślepota dotyka na świecie wiele milionów ludzi stwarzając ciężkie, ekonomiczne i socjalne obciążenie dla społeczeństw. Około ? tych przypadków zależy od chorób zakaźnych i niedożywienia, a głównymi przyczynami są kseroftalmia oraz jaglica.

Około 80% ślepych osób żyje w krajach rozwijających się. Większość z nich nie rodzi się przecież ślepymi, tylko później na skutek błędów w żywieniu tak dużo osób traci wzrok. Miliony ludzi cierpi na ślepotę, której można byłoby stosunkowo łatwo uniknąć. Jest to ciągle poważny problem zdrowotny w wielu częściach świata, zwłaszcza w szybko rosnących aglomeracjach miejskich Dalekiego Wschodu, jak Hong Kong, Dżakarta, Manila, Sajgon, Dakka. Kseroftalmia jest rozpowszechniona w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie dominuje pożywienie oparte na ryżu, ale dość często występuje też w Ameryce Południowej i wielu krajach Afryki. W Nepalu i Sri Lance główną przyczyną ślepoty jest kseroftalmia, podobnie jak w Bangladeszu. iii

Nadmiar witaminy A i jego skutki

Objawy ostrego zatrucia obserwowano u niemowląt po jednorazowym podaniu kilkuset jednostek witaminy A. Stwierdzono wtedy objawy wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego z wymiotami. Przypadki nadmiaru witaminy A są obserwowane niezmiernie rzadko, przede wszystkim w warunkach laboratoryjnych, wywołanych sztucznie. Objawiają się one zatruciami, pękaniem warg, swędzeniem i owrzodzeniem skóry, suchością włosów, nadpobudliwością nerwową, bolesnym obrzmieniem kości długich. Hiperwitaminoza A jest następstwem podawania niemowlętom i małym dzieciom dużych dawek witaminy A w postaci koncentratów. Głównymi objawami hiperwitaminozy A są bóle stawów, zgrubienia okostnej kości długich oraz wypadanie włosów. Chociaż doniesienia o toksyczności dużych dawek witaminy A dotyczą w znacznym stopniu niemowląt i dzieci, witamina A jest również toksyczna dla człowieka dorosłego. iv

W tych przypadkach dzienne spożycie tej witaminy w okresie od kilku miesięcy do 9 lat wynosiło od 41 tysięcy do 600 tysięcy jednostek dziennie. Objawy zatrucia obejmowały słabość, utratę włosów, wysypkę, bóle głowy, sztywność mięśni, bóle kości, powiększenie wątroby i śledziony. Są przypadki uszkodzeń wątroby w wyniku nadmiernego konsumowania witaminy A przez szereg lat. U Eskimosów i polarników konsumujących wątroby fok i morsów, bardzo bogatych w witaminę A, zdarzają się takie wypadki z objawami zmęczenia, zawrotami głowy, wymiotami, suchością skóry, wypadaniem włosów.

Optymalni jedzą dokładnie tyle pożywienia, ile ich organizm potrzebuje i tyle witamin, (wszystkich, nie tylko A), jakie są potrzebne, w optymalnych ilościach i proporcjach, ponieważ dawki podawane w produktach naturalnych są naturalne i dostosowane do potrzeb organizmu człowieka. To, co jest dobre dla wątroby cielęcia, czy świnki, jeśli człowiek zjada ma wszystkie składniki pokarmowe, w tym witaminy i mikroelementy, poukładane w proporcjach idealnych dla jego wątroby, jeśli zjada inne tkanki, ma oczywiście tak samo uporządkowane dawki mikroelementów i witamin. Tak, że żadne niedobory, czy nadmiary u optymalnych się nie pojawiają, ponieważ dostają oni mikroelementy i witaminy najczęściej już w formie czynnej, czyli w formie enzymów, czyli ?maszyn?, które regulują przemianę materii w organizmie człowieka. Tak, że nie bójcie się Państwo nadmiaru witaminy A, ani jej niedoboru, przy prawidłowym stosowaniu Żywienia Optymalnego (?).

Dla stosujących poprawnie Żywienie Optymalne (?), pamiętających o witaminie C, o produktach zawierających C, szczególnie w okresie wczesno-wiosennym ? żadne dodatkowe składniki witaminowe, czy mikroelementowe nie są potrzebne, ponieważ otrzymują wszystko w pożywieniu, w optymalnych ilościach i proporcjach. Tak, że te dodatkowe składniki mogą być, muszą być, jeśli podawane są w nadmiarze i w ogóle, gdy są podawane dodatkowo ? muszą szkodzić.

Suplementacja dla optymalnych jest z zasady szkodliwa i nie należy jej stosować.

Nie ma takiej potrzeby.

Dziękuję Państwu.

Jan Kwaśniewski”

Polecam:

– Suplementacja witaminowa (cz.1) – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=595

– Suplementacja witaminowa (cz.2) – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=596

 

____________________________________

1. Czyli optymalni w starszym wielu nie znajdą witaminy A w prekursorach roślinnych, natomiast znajdą w maśle, w śmietanie, w wątrobie, w mięsie.

2. Oczywiście alkoholu jako rozpuszczalnika nie polecam.

3. Oczywistym jest, że niedobór witaminy A optymalnym nie grozi, ponieważ otrzymują odpowiednią jej ilość w pożywieniu: w żółtkach jaj, w maśle, w śmietanie, w mięsie i w innych produktach.

4. W piśmiennictwie opisane są przypadki przewlekłego zatrucia witaminą A człowieka dorosłego.

4 Responses to Witamina A (retinol)

  1. Renia pisze:

    Czyli możemy jeść spokojnie watróbkę – bez obaw o przedawkowanie witaminy A . Wątróbka jest chyba najzdrowszym pokarmem zaraz po żółtkach. Niedocenione i tanie bogactwo witamin i minerałów…

  2. OPTY pisze:

    ” Czyli możemy jeść spokojnie watróbkę ” – Renia
    —————-
    Choroba jasna , aleście mi narobiły apetyetu na to ” żarełko” , a przed chwilą zjadłem optymalne placki zawijane z serem i jeżyną w dżemie. Nic to ,muszę poczekać do jutra. hehehe
    Uściski !

  3. Renia pisze:

    ? Tutaj jest Teresy przepis …

    http://www.stachurska.eu/?p=201

    Wygląda fantastycznie, ale muszę się przyznać ze wstydem ? , że go jeszcze nie wypróbowałam. Zawsze idę na łatwiznę i smażę wątróbkę z samą cebulą… :8

  4. http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=4857.msg270226#msg270226 (dla zarejestrowanych użytkowników) :

    Zyon 30.01.2014 r. o 11:18:35 pisze:

    „Z braku pomyslow, 4 dzien pod rzad wcinam smazona watrobke na saniadanie. Na DD JW straszyl przedawkowaniem wit A i radzil raz na tydzien maksymalnie. Drodzy forumowicze, poradzcie mi, co zrobic? ”

    .

    Admin 30.01.2014 r. o 11:21:02 pisze:

    „Ale jak wątróbka po smażeniu nie ma wycieku krwawego, tylko soczek brązowawy, to około 70% wit.A się rozłożyło, dlatego nie ma obaw o przedawkowanie!
    Jak nie ma wycieku, to przesmażyłeś, masz podeszwę, a nie wątróbkę i 90% witamniki przepadło! „

Dodaj komentarz