Konkluzja

.

anakin 28.05.2014 r. pisze:

.

„…Człowiek ma dwa układy wegetatywne przeciwstawnie (antagonistycznie) działające. Działając na jeden z nich, można usuwać nadmierną przewagę przeciwnego. Żywienie Optymalne porządkuje zaburzenia układu wegetatywnego (autonomicznego układu nerwowego), zarówno te spowodowane żywieniem pastwiskowym, jak i te spowodowane żywieniem korytkowym, czyli usuwa przewagę układu sympatycznego (współczulnego, „pobudzającego”) u pierwszych i przewagę układu parasympatycznego (przywspółczulnego, „hamującego”) u drugich. Usuwa skutki i choroby powodowane tą przewagą.

Narządy uprzywilejowane, a zwłaszcza mózg, nie podlegają wpływom układu wegetatywnego. Związki naczyniozwężające, czy naczyniorozszerzające – nie działają na tętnice mózgowe, a insulina czy katecholaminy – nie działają na przemianę węglowodanową w mózgu. Mózg jest narządem uprzywilejowanym w zaopatrzeniu, niepodlegającym wpływom podrzędnych ośrodków wegetatywnych. Głównym źródłem energii dla narządów uprzywilejowanych (mózgu, serca) – u człowieka odżywiającego się w sposób najbardziej korzystny – są związki wysokoenergetyczne ATP i ponad 11 innych, zawarte we frakcji lipidowej osocza krwi i dostarczane do mózgu i serca przez krwinki czerwone.

Ogólna przewaga układu sympatycznego – spowodowana określonym składem diety – łączy się ze spalaniem dużej ilości glukozy w cyklu heksozowym i wolnych kwasów tłuszczowych w narządach bardziej uprzywilejowanych (np. w sercu i mózgu) oraz wolnych kwasów tłuszczowych w czasie stresu. Powoduje nadmierne wytwarzanie adrenaliny, i w ogóle katecholamin (+), i zmniejszenie wytwarzania hormonów sterydowych (-), czy hormonu wzrostowego przysadki.

Ogólna przewaga układu parasympatycznego – spowodowana innym określonym składem diety – łączy się ze spalaniem głównie kwasów tłuszczowych pobieranych z trójglicerydów i przemianą glukozy w cyklu pentozowym (na pentozy, na tłuszcze i cholesterol), przy czym glukoza przetworzona w cyklu pentozowym służy głównie jako źródło tlenu, potrzebnego m.in. do spalania kwasów tłuszczowych. Prowadzi do wzmożonej syntezy hormonów sterydowych (+), trójglicerydów, a z nich – cholesterolu. U tych ludzi występuje niski poziom wytwarzania i wydalania katecholamin (-).

  • Przewaga układu sympatycznego:
    • żywienie pastwiskowe
    • ograniczenie pożywienia w stresie (-)
    • glukoza spalana w cyklu heksozowym
    • antymiażdżycowy; poziom magnezu we krwi jest 3 razy większy, niż u przeciętnych ludzi
  • Przewaga układu parasympatycznego:
    • żywienie: korytkowe oraz ubogie pastwisko
    • niepohamowana żarłoczność w stresie (+) lub jedzą tak samo jak zwykle (0)
    • glukoza przetwarzana w cyklu pentozowym
    • miażdżycorodny; 100 g glukozy przetworzone w cyklu pentozowym może dać 45 g cholesterolu, które daje ponad 37 litrów tlenu (O2), 100 g glukozy przetworzone w cyklu heksozowym – tylko 0,15 g.

    Żywienie Optymalne znacznie zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na tlen. Człowiek tak został zaprogramowany, aby mu nie brakowało powietrza, nawet przy dużych wysiłkach. Ludziom zdrowym, którzy żywią się optymalnie, powietrza nie brakuje. Powietrza przy wysiłku brakuje wówczas, gdy organizm zużywa za dużo tlenu. Zużywa go najwięcej, gdy musi spalać najwięcej węglowodanów…” Więcejhttp://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=5080.0 .

  • .

    One Response to Konkluzja

    1. Gavroche pisze:

      Jeśli człowiek ma dwa układy wegetatywne, to ja jestem Dziewicą Orleańską…

    Dodaj komentarz