Witamina C jako „odkwaszacz” i „antyutleniacz” – spojrzenie biochemika

.

Tomasz Kwaśniewski :

.

„Witamina C jako „odkwaszacz” i „antyutleniacz” – spojrzenie biochemika.

Szanowni Państwo!,

Na szkoleniu w Hiszpanii dowiedziałem się, że w pewnej broszurze napisali: witamina C odkwasza!
Stwierdzenie to skłoniło mnie do napisania kilku słów o kwasie askorbinowym (donor protonu), bo chemia uczy, że odkwasza się zasadą (akceptor protonu).

Biosyteza:

U eukariota, z wyjątkiem małp naczelnych, świnki morskiej i pewnego gatunku nietoperza z Indii Wschodnich, witamina C powstaje z glukozy w szlaku metabolicznym kwasu uronowego (glukuronowego).

Metabolity pośrednie tego szlaku umożliwiają wykorzystanie glukozy, w tym nieufosforylowanych cukrowców, jako prekursora wielu ważnych metabolitów.

Do ważniejszych należą:

UDP*-glukoza wykorzystywana w syntezie glikogenu,
UDP*-glukuronian – połączenie kwasu uronowego z innymi związkami za pomocą wiązania glikozydowago – związek ten odgrywa bardzo ważną rolę w oczyszczaniu organizmu z trucizn wydalanych z moczem i żółcią. W ten sposób jest wydalane większość leków, metanol, morfina, kwas salicylowy, hormony steroidowe, bilirubina. UDP-glukuronian jest również metabolitem wyjściowym w syntezie heparyny i chondroityny,
L-gulonian – metabolit wyjściowy dla syntezy kwasu askorbinowego (wit. C)
D-ksylozo-5-fosforan – niezbędny przy powstawaniu pentoz.
*UDP- urydynodifosforan.

Rola metaboliczna:

Witamina C w procesie biosyntezy kolagenu jest specyficznym swoistym antyutleniaczem redukującym kompleks Fe3+ – O- do żelaza dwuwartościowego, z odebraniem rodnika tlenowego z żelaza w procesie hydroksylacji reszt proliny, przekształcając się z askorbinianu w kwas dehydroaskorbinianowy. I na tym rola witaminy C jako „antyutleniacza” się kończy!

Wnioski:

Witamina C jako donor protonów nie jest substancją odkwaszającą.
Witamina C jako swoisty akceptor jedynie rodnika tlenowego z żelaza z hydroksylazy prolinowej nie wychwytuje innych wolnych rodników.

Rady praktyczne wynikające z biochemii:
Ponieważ człowiek jest jedną z małp naczelnych, musi pokrywać swoje zapotrzebowanie na askorbinian z pożywienia. Obecnie przyjmuje się, że zapotrzebowanie to wynosi około 60mg/D, (prawidłowe stężenie w surowicy około 1,0-1,5mg%) i powinno być zaspokajane pokarmami zawierającymi witaminę C – wątroba, nerki, mózg, ziemniaki, kapusta, porzeczka, cytryna…

Jak w prosty sposób stwierdzić w siebie niedobór witaminy C?.
Podczas mycia zębów, gdy w plwocinie stwierdzi się ślady krwi, stanowi to sygnał ostrzegawczy. W takim przypadku należy dojeść codziennie świeże (mrożone) owoce z bitą śmietanką, do czasu ustąpienia objawów.
mgr inż. Tomasz Kwaśniewski

PS
nic nie wspomniałem o roli wit. C w biosyntezie katecholamin, czy wspomagania wchłanialności żelaza pochodzenia roślinnego, bo nie jest to przedmiotem tego artykułu.”

Źródło – http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=4187.msg91781#msg91781

.

One Response to Witamina C jako „odkwaszacz” i „antyutleniacz” – spojrzenie biochemika

  1. Aleksander Kiełpiński pisze:

    Mrożone jest toksyczne bo błona komórkowa zostaje rozerwana przez zamarzającą wodę i system odpornościowy identyfikuje jedzenie jak wroga

Dodaj komentarz