Toczeń

.

Dr Maciej Garbień pisze:

„Toczeń

Szanowny Panie Doktorze, Mam 56 lat, ważę 63 kg i mam 160 cm wzrostu. Od 20 lat choruję na TOCZEŃ RUMIENIOWATY (SLE). Moja choroba objawia się dużymi wykwitami skórnymi, głównie na nogach, plecach i twarzy. Bardzo często bolą mnie nogi, zdarza się też, że puchną. Od około roku strasznie wypadają mi włosy, a na skórze głowy zrobiła mi się skorupa podobna do ciemieniuchy u dzieci, która swędzi. Od początku mojej choroby leczę się w Akademii Medycznej w Gdańsku. Zażywam następujące leki:

IMURAN 100 mg/dz

ENCORTON 30 mg/dz

ENARENAL 10 mg/dz

METOKARD 50mg/dz

RANIGAST 2 x 1 tabl

ELOKOM – maść

CUTIVATE – maść

W załączniku przysyłam wyniki moich badań na wypisie szpitalnym. Wiem, że wielu ludziom Pana leczenie pomogło i wyzdrowieli. Panie doktorze, bardzo Pana proszę o pomoc.

Mila z Gdyni

.
odpowiedź:

Szanowna Pani !

Jest Pani leczona z powodu SLA, czyli tocznia rumieniowatego układowego. Choruje Pani już 20 lat. Bardzo długo. Toczeń jest chorobą przewlekłą związaną z zaburzeniami immunologicznymi, charakteryzuje się zajęciem wielu narządów i układów. Objawy chorobowe obejmują najczęściej skórę błony surowicze, ośrodkowy układ nerwowy, nerki oraz komórki krwi. Proces chorobowy polega na wytwarzaniu przez organizm pacjenta przeciwciał przeciwjądrowych w surowicy krwi oraz kompleksów immunologicznych w tkankach. Krążące kompleksy immunologiczne są odkładane w ścianie naczyń krwionośnych i w kłębuszkach nerkowych, zapoczątkowują zmiany chorobowe oraz powodują dysfunkcję narządów. Produkowane przeciwciała mogą być przyczyną spadku liczby komórek krwi. Mogą powodować uszkodzenie erytrocytów, leukocytów oraz płytek krwi. Najczęściej pojawiającymi się objawami na początku choroby są: osłabienie, spadek masy ciała oraz gorączka. W późniejszym okresie choroby zmiany często dotyczą skóry oraz jej przydatków. Pojawia się bardzo charakterystyczny dla tocznia rumień w kształcie motyla. Występuje na twarzy w obrębie policzków i nosa. Pojawia się przewlekły rumień krążkowy w kształcie monety, pojawiają się owrzodzenia błony śluzowej, uogólnione lub miejscowe wypadanie włosów, zapalenie drobnych naczyń palców oraz nadwrażliwość na światło. Toczeń rumieniowaty powoduje powikłania neurologiczne. Prowadzi do porażeń nerwów, może powodować zapalenie rdzenia kręgowego i pogorszenie jego ukrwienia, wywołuje depresje, psychozy, a także padaczkę.

U około 20% pacjentów pojawiają się choroby serca. Najczęściej zapalenie osierdzia. Mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca i niewydolność krążenia. Pogorszenie sprawności krążenia oraz powikłania postępującej miażdżycy (nadciśnienie tętnicze, zawały serca, chromanie przystankowe) są związane ze stosowaniem leków sterydowych. Podawanie sterydów w leczeniu tradycyjnym jest nieuniknione, ponieważ zmniejsza objawy, wygłusza proces chorobowy, ale niestety ma swoje odległe konsekwencje.

U około 30% pacjentów pojawiają się objawy zapalenia opłucnej, toczniowego zapalenia płuc, a czasami nawet zwłóknienie przepony.

Objawy tocznia mogą pojawiać się we wszystkich narządach. Wszędzie tam gdzie autoprzeciwciała uszkadzają naczynia krwionośne. Objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: nudności, wymioty, bóle brzucha są bardzo częste. Zapalenia naczyń jelit może doprowadzić do zawału jelita, perforacji i krwawienia. Może wystąpić również zapalenie trzustki (wywołane stosowaniem leków sterydowych). U pacjentów leczonych niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi często pojawiają się uszkodzenia błony śluzowej żołądka lub zapalenia wątroby.

Większość osób chorych na toczeń układowy ma objawy choroby nerek. Zmiany zapalne najpierw objawiają się poprzez zmiany w osodzie moczu (erytrocyty, leukocyty, wałeczki bez związku z zapaleniem bakteryjnym). Później wzrasta stężenie kreatyniny i mocznika we krwi. Na końcu proces chorobowy prowadzi do powstania zapalenia kłębuszków nerkowych i trwałego uszkodzenia nerek. Często, ostremu rzutowi tocznia układowego towarzyszą bóle, zapalenia stawów. Zniekształcenia obrysu stawów pojawiają się rzadko.

Jest Pani leczona w sposób typowy, lekami sterydowymi i cytostatykami. Chociaż choroba trwa 20 lat, prawdopodobnie nie dokonały się poważne zmiany chorobowe w narządach (świadczą o tym załączone wyniki badań). Żywienie optymalne jest leczeniem przyczynowym tocznia układowego. Stosując żywienie optymalne można spowodować znaczącą poprawę stanu zdrowia. Niestety, nie dokona się naprawy zniszczonych narządów, można spowodować jedynie poprawę ich funkcjonowania. Stosunkowo szybko ustępują objawy ze strony przewodu pokarmowego, zmniejsza się nasilenie zmian skórnych. Po kilkumiesięcznym stosowaniu żywienia optymalnego, wystąpi poprawa funkcji układu krążenia, proces miażdżycowy zacznie się cofać. Powinno ustąpić także nadciśnienie tętnicze, na które jest Pani obecnie leczona. Należy stosować typowe żywienie optymalne. W Pani przypadku korzystna byłaby wizyta w Centrum Żywienia Optymalnego. Powinna Pani odbyć kurs prawidłowego żywienia, a także skorzystać z serii prądów selektywnych, które zdecydowanie przyspieszą ustępowanie objawów choroby

lek. med. Maciej Garbień”

Źródło – http://dr-kwasniewski.pl/?id=2&news=146

.

Polecam również: Choroby autoimmunologiczne – http://www.stachurska.eu/?p=14527

.

2 Responses to Toczeń

  1. Wyżej polecałam: Choroby autoimmunologiczne – http://www.stachurska.eu/?p=14527 . Może przyda się jeszcze:

    – O wartości biologicznej pokarmu – http://www.stachurska.eu/?p=17871

    – O drobnoustrojach – http://www.stachurska.eu/?p=2073

    – O odporności – http://www.stachurska.eu/?p=8109

    – Dziennik EliC – http://www.stachurska.eu/?p=7137

Dodaj komentarz