Lek. Przemysław Pala:
.
„PRĄDY SELEKTYWNE – DZIAŁANIE, ZASTOSOWANIE cd. – II
W poprzednim numerze miesięcznika „Optymalni” mieli Państwo okazję zaznajomić się z rolą układu autonomicznego i jego wpływem na ludzki organizm oraz zapoznać się z mechanizmem działania prądów selektywnych (patrz: Część I – http://www.stachurska.eu/?p=10719 , dopisek TS) . W obecnym artykule skupimy się na chorobach z przewagą układu sympatycznego i możliwościach ich leczenia prądami PS.
Jak wiadomo przewaga układu sympatycznego nad parasympatycznym objawia się uogólnionym pobudzeniem organizmu. Wyraźnie zaznaczona wtedy będzie reakcja układu krwionośnego, przyśpieszeniu ulega akcja serca oraz siła jego skurczu, wzrasta ciśnienie tętnicze krwi. Charakterystyczne są również zmiany ukrwienia poszczególnych narządów: lepsze zaopatrzenie wystąpi w mięśniach i mózgu, gorsze natomiast w skórze i przewodzie pokarmowym. Z innych zmian można wymienić: rozszerzenie oskrzeli, wzrost aktywności kory mózgu, zahamowanie perystaltyki jelit czy brak apetytu.
Występowanie takiego stanu okresowo jest rzeczą naturalną i jak najbardziej korzystną. Niekiedy dochodzi jednak w organizmie do uogólnionego lub miejscowego utrwalenia się przewagi układu sympatycznego, co prowadzi do występowania określonych dolegliwości. Bardzo dobrym przykładem będzie tu nerwica wegetatywna. W chorobie tej mamy do czynienia z przewagą sympatyczną w centralnym układzie nerwowym. Osoby dotknięte nerwicą prezentują często wszystkie możliwe objawy zaburzeń w układzie autonomicznymi, z tego powodu bardzo długo leczone są przez lekarzy różnych specjalności zanim zostanie rozpoznana prawdziwa choroba. Symptomami nerwicy mogą być: bezsenność, kołatanie serca, skoki ciśnienia tętniczego, kłopoty z przewodem pokarmowym, suchość w ustach, rozdrażnienie oraz wiele innych.
W przypadku przejścia osoby chorej na dietę optymalną wymienione wyżej objawy mogą same szybko ustąpić. Zdarza się jednak, że zmiany są na tyle utrwalone, iż konieczne jest zastosowanie prądów selektywnych pobudzających układ parasympatyczny. Zabiegi takie stosuje się ok. 2 tyg. przykładając elektrody na głowę. Pierwsze oznaki ustępowania choroby mogą pojawić się już po kilku dniach. Po osiągnięciu całkowitego wyleczenia nie ma już zwykle potrzeby stosowania prądów. Wyjątkowość tej metody mogą szczególnie docenić osoby, które przez wiele lat zmuszone były brać środki nasenne i uspakajające, a obecnie mogą spać dobrze bez żadnych leków.
Istnieje również wiele jednostek z miejscową przewagą układu sympatycznego. Należy do nich np. tahyarytmia, czyli przyśpieszenie akcji serca powyżej 90/min, która często wiąże się z zaburzeniami rytmu, podwyższonym ciśnieniem oraz chorobą wieńcową. W takich przypadkach zastosowanie zabiegów z rozłożeniem elektrod na kończyny górne zapewnia szybkie ustępowanie choroby.
Do najczęstszych dolegliwości, z jakimi zgłaszają się pacjenci na zabiegi należą zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych. Wyższa aktywność układu sympatycznego w kończynach powoduje obkurczenie naczyń i gorsze zaopatrzenie w krew. Początkowymi objawami mogą być wychłodzone stopy, czy bóle w czasie chodzenia. Później dołączają się bóle spoczynkowe, a nieraz i trudno gojące się owrzodzenia. Takie same objawy można spotkać w miażdżycy kończyn dolnych. Tradycyjne leczenie takich chorób kończy się zwykle utratą kończyny. W naszej praktyce spotkaliśmy się z wieloma przypadkami uratowania nogi zakwalifikowanej już do amputacji. W zależności od choroby i jej zaawansowaniu różna jest efektywność terapii. Największą odnotowaną u nas poprawę zgłosił pacjent z chromaniem przestankowym, który przed kuracją nie mógł przejść 100 m, natomiast po 2 tygodniach nie sprawiło mu kłopotu chodzenie z żoną na zakupy (ok. 1500 m).
Prądy PS można również stosować na kończyny dolne w chorobie reumatycznej, rwie kulszowej, stwardnieniu rozsianym czy stanach pourazowych układu nerwowego, jednak poprawa nie jest aż tak spektakularna, niemniej wielokrotnie wyższa niż przy leczeniu farmakologicznym.
Jedną z „plag” naszego społeczeństwa jest tzw. nadciśnienie samoistne. Oficjalnie nieznana jest przyczyna tej choroby, a leczenie jest wyłącznie objawowe. Bardzo wielu ludzi w Polsce po 65. roku życia ma kłopoty z nadciśnieniem tętniczym. Przyczyną choroby jest prawie zawsze rozwijająca się miażdżyca, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych. Aby zapewnić odpowiedni przepływ przez chore naczynia (zwłaszcza mózgowe) organizm jest zmuszony podnieść ciśnienie krwi. Im węższe naczynia, tym ciśnienie musi być wyższe. Przyczynowe leczenie tej choroby jest tylko jedno – dieta optymalna. Niestety miażdżyca należy do chorób ustępujących bardzo wolno – czasem nawet do 2 lat. Aby uniknąć brania leków oraz powikłań choroby można i tutaj zastosować leczenie prądami PS, a w zależności od objawów elektrody umieszcza się na głowie lub kończynach.
Szerokie zastosowanie mają również prądy PS w leczeniu dolegliwości ze strony kręgosłupa. Leczy się nimi zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, chorobę zwyrodnieniową i zespoły korzenne.
Ciekawym, acz rzadkim zastosowaniem prądów PS jest leczenie impotencji u mężczyzn oraz oziębłości płciowej u kobiet. Przyłożenie elektrod w okolicy spojenia łonowego zwiększa ukrwienie tej okolicy i powoduje odzyskanie utraconej sprawności. W praktyce wielokrotnie zdarzało nam się stosować takie zabiegi u mężczyzn z pozytywnym efektem. Niestety nie mamy żadnych doniesień ze strony kobiet.
Możliwości zastosowania prądów PS są znacznie szersze niż można by to zmieścić w tym artykule. Istnieje jeszcze wiele chorób, które można leczyć tym sposobem (jaskra, zaparcia atoniczne, nadczynność tarczycy i inne). Pamiętać należy jednak, że to, co wydaje się tu takie proste, wymaga znajomości chorób, możliwych powikłań czy objawów „przedawkowania”. W niektórych przypadkach wykonanie zabiegów może być niemożliwe ze względu na choroby współistniejące. Nieprawidłowe zastosowanie prądów może również spowodować nasilenie objawów, dlatego przed przystąpieniem do leczenia należy zawsze zasięgnąć porady u lekarza obeznanego z tą metodą, z którym można spotkać się w „Arkadii”. W Jastrzębiej Górze stosujemy prądy selektywne od ok. 15 lat i praktycznie nie obserwujemy niepożądanych skutków. Aby efekt zabiegów możliwie był największy, należy je wykonywać raz dziennie przez ok.10-20 min. A następnie zakończyć serię. Wykonanie takiej serii zabiegów nie sprawia trudności w przypadku osoby zamieszkałej w „Arkadii”. Pacjentom z odleglejszych miejsc proponujemy pokoje gościnne, co jest znacznie korzystniejsze niż wykonywanie zabiegów co kilka dni.
Lek. Przemysław Pala
Konsultant Arkadii „Lido”
Artykuł z miesięcznika „Optymalni” – wrzesień 2012″
Źródło – http://optymalni.org.pl/index.php?dzial=med&id=27 .
‚
Polecam: Część III – http://www.stachurska.eu/?p=10793 .
.
Polecam również:
– Arkadie – http://optymalni.org.pl/index.php?dzial=category&id=54&seo=arkadie
– Jan Kwaśniewski „Żywienie Optymalne” – http://optymalni.org.pl/sklep/?p=productsList&iCategory=4&page=2
– Jan Kwaśniewski „Jak nie chorować?” – http://optymalni.org.pl/sklep/?p=productsList&iCategory=4&page=1
.