Giardioza, lamblioza

.

Szanowny Panie Doktorze

Mam 33 lata, nigdy nie stwierdzono u mnie żadnej poważnej choroby, żywię się optymalnie ponad 3 lata i mimo to czuję się bardzo źle. Przyczyna tego stanu rzeczy tkwi uparcie w jelitach.

Mimo zastosowania prądów selektywnych na jelita(zarówno PS jak i SD w odległości czasowej)-nie było i nie ma żadnej poprawy.

Dwukrotnie powtórzone przeze mnie badanie na antygen lamblii dało wynik negatywny, nie znaleziono również innych pasożytów.

Jednak dla pewności przeszłam kurację przeciw pasożytom, a także przeciw grzybiczną. Przyznaje, że przez długi czas popełniałam błąd w diecie polegający na „przebiałczaniu się”, ale skrupulatne liczenie i ważenie zniosło tylko dolegliwości związane z nadwyżką białka. Obecnie zjadam do 45g białka i węglowodany w postaci ziemniaków i warzyw w ilości 100-120g dziennie (poniżej tej ilości jestem senna i mam zawroty głowy).

Zanim udało mi się wychwycić, które składniki mojej diety powodują „sensacje” jelitowe-schudłam poniżej 50 kg przy wzroście 168 cm, byłam słaba, senna wpadłam w depresję. Wzięłam serie prądów na nerwicę i wróciłam do właściwej sobie równowagi, czyli do stanu melancholii.

Obecnie moja waga waha się w granicach 53-55 kg Niestety po zjedzeniu niektórych pokarmów (nawet w niewielkiej ilości) powtarzają się w sposób schematyczny bardzo dokuczliwe dolegliwości: uczucie ciążenia w brzuchu połączone z pieczeniem, szczypaniem, bulgotaniem, głośnym piszczeniem, skurczami, ruchami wijącymi jelit, gazy, gwałtowne i bolesne biegunki, refluks, oddech cuchnący zgnilizną.

Dolegliwości przybywa wprost proporcjonalnie do ilości spożytego „nieodpowiedniego” pokarmu. Pokarmy, które powodują wymienione objawy, to: wołowina, kurczak, śmietana, sery, orzechy, czekolada, produkty zbożowe, a także dodatki chemiczne, takie jak kwas cytrynowy, glutaminian sodu. Ponadto nie mogę pić wody mineralnej (te same objawy), herbaty czarnej, kawy zarówno czarnej jak i zbożowej. I tak przy każdym posiłku muszę pokonywać labirynt przeciwwskazań i wyrzeczeń, nikt nie traktuje mnie poważnie i nikt nie potrafi mi pomóc. Żywienie optymalne stosuje również moja mama i również cierpi na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a w szczególności na zaparcia i hemoroidy.

P.S. Wykonałam również testy alergiczne, które wykazały niskie stopnie alergii na mleko, kurczaka, gluten, na wołowinę nie sprawdzałam.

Z poważaniem
R. G. z Bielska Białej

.

Szanowna Pani

Jest pani młodą osobą, stosuje Pani żywienie optymalne stosunkowo długo. Zaburzenia gastryczne, które zostały przez Panią opisane, już dawno powinny ustąpić. Tkanki przewodu pokarmowego regenerują się bardzo szybko. Wystarczy około 14 dni do pełnej regeneracji uszkodzonych komórek jelitowych (np. w wyniku operacji). O tym fakcie wie każdy chirurg.

Pani dolegliwości muszą mieć konkretną przyczynę. U długoletnich stażem optymalnych tego typu „sensacje jelitowe”zwłaszcza, gdy węglowodany w ilości 50g na dobę są niewystarczające, spowodowane są pasożytowaniem GIARDII LAMBLII.

Najprawdopodobniej choruje Pani na giardiazę dawniej zwaną lambliozą. Wiem, że wcześniejsze wyniki badań i leczenie nie potwierdziło rozpoznania. Jednorazowe badanie mogło być niewystarczające, a leczenie było zbyt krótkie.

GIARDIA LAMBLIA jest pasożytem przewodu pokarmowego. Jest dość częstą chorobą ludzką. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową. Objawy choroby są różnorodne, związane z miejscem występowania pasożytów (jelitowe, drogi żółciowe). Niestety u optymalnych objawy są bardziej burzliwe. Stosujemy dietę nisko węglowodanową z części z nich korzystają lamblię.

Objawy najczęstsze to okresowo jasny stolec i ciemny mocz. Towarzyszą często skurcze łydek w nocy, mięśniak w ustach, gorycz, nadmierna perystaltyka jelit, uczucie przelewania w jamie brzusznej.

Często występują bóle nadbrzusza lub kolki wątrobowe. Stolce są papkowate o nieprzyjemnym zapachu.

Wszystkim tym objawom może towarzyszyć fetor ex ore.

Kilkakrotnie spotkałem przypadki giardiezy z objawami neurologicznymi (nasilenie nerwicy, uczucie lęku, niepokoju, a także pogłębienie stanów depresyjnych). Współczesne leczenie lambliozy to kuracja przynajmniej 14-dniowa Metronidazolem oraz dodatkowym lekiem wspomagającym np. Tinidazolem. Do zakażenia pasożytami dochodzi stosunkowo łatwo, dlatego leczeniem należy objąć wszystkich domowników.

Lek. med. Maciej Garbień
konsultant i opiekun medyczny.”

Źródło – http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=2399.0 .

.

Dodaj komentarz