Bankierzy winni, ale bezkarni

http://passent.blog.polityka.pl/2011/09/19/niestety-le-carre-ma-racje/#comment-209646 :

wiesiek59 pisze:
2011-09-20 o godz. 19:05

„Specjalnie dla Telegraphica i Jakobskyego……

„Żaden z finansistów winnych światowego kryzysu nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Temida jest nie tylko ślepa, ale i bezsilna”
http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/bankierzy-winni-ale-bezkarni

Czekałem na okazję by to przywołać. Materiał prima sort…..

„Nieźle ma się również Sandy Weill, twórca i były prezes Citigroup. Weill od samego początku konsekwentnie dążył do tego, aby Citi było jak największe i ogarniało jak najwięcej obszarów bankowości. Na drodze do budowy überbanku stało mu tylko prawo, mocno więc zaangażował się w deregulację tej krępującej kapitał dziedziny. Był jednym z głównych lobbujących przeciwko uchwalonej po Wielkim Kryzysie ustawie Glassa-Steagalla, ograniczającej ryzyko podejmowane przez banki. Weill odszedł z banku na spokojną emeryturę, zanim wybuchł kryzys. Jego majątek szacuje się na nieco ponad miliard dolarów. Jest znanym filantropem.”

Jeżeli sfery finansowe są twórcami królów, czy władcami marionetek- polityków wybieranych z ich woli, to trudno spodziewać się żeby ponosili konsekwencje swych działań. Chyba że jako kozły ofiarne, raz na jakiś czas…..”

.

Polecam:

– wywiad red. Jacka Żakowskiego z Ladislau Dowborem, byłym doradcą prezydenta Brazylii, Luli da Silvy: Jak zarybisz, tak złowisz – http://www.polityka.pl/swiat/rozmowy/1518772,1,z-ladislau-dowborem-doradca-bylego-prezydenta-brazyli.read

– oraz strona Ladislau Dowbora – http://dowbor.org/mozaika.asp , arcyciekawa.

7 Responses to Bankierzy winni, ale bezkarni

  1. http://passent.blog.polityka.pl/2012/06/08/pilka-w-plot/#comment-226241 :

    wiesiek59
    11 czerwca o godz. 9:35

    W czasach, gdy wsparcia takiego nie było i banki musiały liczyć tylko na siebie, w połowie XIX w Stanach Zjednoczonych relacja kapitału do ich aktywów wynosiła około 40 proc., czyli innymi słowy banki miały aktywa przeciętnie 2,5 razy wyższe niż ich kapitały. W 2008 roku w chwili wybuchu światowego kryzysu finansowego aktywa największych banków europejskich były 30-50 razy wyższe niż ich kapitały.
    http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,11905585,Debata__Piatki_na_kryzys___Dlugi_kryzys_przez_dlugi.html
    =============

    W zasadzie, ten fragment wystarczy do opisu źródeł kryzysu.
    Ale dyskusja pięciu ciekawa……

  2. http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/uczniowie-okradli-piwnice-znalezli-prawie-15-mln,1,5197379,region-wiadomosc.html , komentarz:

    ~bibuś 24.07. 7:54 pisze:
    „Niby czemu miałby je trzymać bez pudełka? To, że trzymał je w domu świadczy o onetowskim, „gigantycznym” jak pisze „heniek”, zaufaniu do banków. Sprawa prosta, w domu zdarza się że okradną, w banku okradną na pewno, a szukał nie będzie nikt.”

  3. Tajemnica Państwowa – Ratowanie Banków [Dokumentalny] (Lektor PL) –
    http://www.youtube.com/watch?v=5vb0-olEgxE .

Dodaj komentarz