Wniosek : o wprowadzenie ZAKAZU stosowania metody szczelinowania hydraulicznego na terenie całej Unii Europejskiej

.

Dostałam mailem – Teresa Jakubowska:

.

„Pan Martin Schulz   
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
  Posłowie Parlamentu Europejskiego
Pani Komisarz Connie Hedegaard
Pan Komisarz Gunther H.Oettinger   
Pan Komisarz Janez Potoćnik
Pan Komisarz Dacian Ciolos

  Wniosek : o wprowadzenie ZAKAZU stosowania metody szczelinowania hydraulicznego na terenie całej Unii Europejskiej   

  Szanowni Państwo,    

  Rząd Donalda Tuska wmawia Polakom, że uniezależnienie od gazu rosyjskiego jest możliwe i dlatego postanowił uzależnić polską energetykę od koncernów głównie amerykańskich eksploatujących gaz z łupków.

Podobnie jak w USA liczne, bardzo niepokojące, sygnały dochodzą z wielu miejsc w Polsce gdzie są wykonywane odwierty w poszukiwaniu gazu i ropy z łupków. Dotyczą one najczęściej zanieczyszczenia studzien – źródeł wody pitnej, zniszczenia pól, dewastacji środowiska, pękania murów domów, odoru metanu, niszczenia nawierzchni dróg. Sygnały te nie są nagłaśniane przez media, bo rząd zabronił ich nagłaśniania. Co więcej osoby, które je nagłaśniają, bywają przedmiotem inwigilacji przez służby specjalne ABW (Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego). Rząd realizuje przyrzeczenie złożone amerykańskim koncernom wydobywczym, że nie dopuści do protestów ani mieszkańców ani samorządów ani administracji terenowej. W efekcie często rolnicy podpisują zgodę na wejście na ich pola zupełnie nie wiedząc o co naprawdę chodzi i otrzymują za to grosze.

Dochodzi do takich skandali jak: wiertnia fmy FX Energy Poland w pobliżu 50 tys. miasta Kutno, która pozbawiła je czystej wody pitnej; odwiert fmy Lane Energy nad jeziorem Jeziorak unikalnym w skali światowej stosunkowo wąskim jeziorem o długości ok. 27 km. Niewiele brakowało zostałyby udzielone koncesje na odwierty poszukiwawcze w rejonie najbardziej wartościowych wód mineralnych na południu Polski (Piwniczna, Muszyna, Krynica).

Obowiązujące od 1 stycznia 2012 nowe prawo geologiczne ułatwia wywłaszczanie rolników na rzecz firm wydobywczych. Prawo to praktycznie przemilcza kwestię odszkodowań. Nic dziwnego uzyskanie odszkodowania w polskim systemie sądowniczym znanym w Trybunale w Strasburgu z niewyobrażalnej przewlekłości nie daje na odszkodowanie żadnej nadziei.

Tę nadzieję trzeba zresztą i tak z góry porzucić z innej przyczyny. Wielkie koncerny nie mają w Polsce swoich filii. Powstały natomiast małe firmy prawa polskiego z koncernem w wieloczłonowej nazwie. Są to spólki z ograniczoną odpowiedzialnością o symbolicznym kapitale założycielskim (np. 1250 euro!). Firmy te otrzymały bezprzetargowo prawie za darmo koncesje na poszukiwania a następnie dostaną automatycznie koncesje na eksploatację. W przypadku zbyt dużych kłopotów będzie bardzo proste wyjście – ogłoszenie upadłości. Będzie więc tak jak zwykle – zyski będą dla koncernu a straty dla polskich podatników. Ludziom pozbawionym ziemi i domów, które staną się nieruchomościami bez wartości, pozostanie ich porzucenie i emigracja na Zachód Europy. O ile zdrowie im na to pozwoli. Sygnalizowane przypadki utraty zdrowia przez mieszkańcówskażonych okolic w USA i utrata wartości wielkich farm np. w Pensylwanii, nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Nieporównanie wyższa gęstość zaludnienia w Polsce spowoduje, że problem będzie o wiele poważniejszy.

Tymczasem polski europoseł sprawozdawca Bogusław Sonik zapewnił Parlament Europejski, że metoda szczelinowania hydraulicznego jest całkowicie bezpieczna dla środowiska pod warunkiem przestrzegania procedur i że nie ma potrzeby żadnego zaostrzania przepisów UE w tej materii. I rzeczywiście popis polskiego stosowania procedur dał próbny odwiert wykonany na Pomorzu w miejscowości Łebień pod nadzorem samego Państwowego Instytutu Geologicznego. Na str. 47 raportu PIG jest taki tekst o części odpadów:

„Odpady te w ilości 7,9 Mg przekazane zostały firmie PHU Trade Michał Leśny, Zawady 12, 63-520 Grabów nad Prosą, posiadającemu decyzję Starosty Lęborskiego z dnia 14.04.2010 r. – zezwolenie na prowadzenie odzysku odpadów. Odpady wytworzone w procesie szczelinowania użyte zostały do rekultywacji składowiska  odpadów w Lucinie, gmina Wicko”

Problem w tym, że składowisko odpadów w miejscowości Lucin zostało zamknięte w 2007 roku. Raport nie precyzuje gdzie i w jakim stanie te prawie 8 ton – część wysoce toksycznego szlamu z odwiertu zostało zrzucone. Raport nie jest precyzyjny w wielu kwestiach a w sprawie ścieków z odwiertu w szczególności. Zresztą nie ma narazie metody skutecznego oczyszczania płuczki i odpadów wracających na powierzchnię z odwiertu (zawierają m.in. metale ciężkie, są radioaktywne).

Powyższe fakty nie są niestety w Polsce zjawiskiem rzadkim. Niska wrażliwość ekologiczna ludności powoduje, że lasy są zasypane śmieciami, nie ma rzek o wodzie pierwszej klasy czystości. Masowa melioracja po II wojnie światowej i wadliwie prowadzona ochrona przeciwpowodziowa – nawet za pieniądze UE – pogłębia brak zasobów wody (ostatnie miejsce w Europie) co powoduje zjawisko stepowienia. Na domiar złego już teraz największy niedostatek wody występuje właśnie w rejonach występowania gazu łupkowego (Wielkopolska, Mazowsze, Lubelskie). Już teraz są miejscowości w Polsce, gdzie okresowo dowozi się wodę mieszkańcom. Jeżeli doda się do tego, że polska ustawa oddała firmom wydobywczym wodę ZA DARMO, a do każdego odwiertu potrzeba gigantycznej ilości wody (ok. 20.000 m3) to problem staje się fundamentalny. Do tego trzeba sobie uświadomić, że wszystkie rzeki polskie to zlewnia Bałtyku już i tak wysoce zanieczyszczonego.

Eksploatacja węglowodorów niekonwencjonalnych nawet starannie monitorowana zawsze stwarza ryzyko nieodwracalnego skażenia wód podziemnych. Ta część darmowej wody nasyconej chemikaliami i wypłuczynami z łupków, która pozostanie w ziemi będzie niebezpiecznym ściekiem migrującym pod ziemią i przenikającym do podziemnych zbiorników i cieków wodnych skażając je nieodwracalnie. Opowiadanie o monitoringu przez dziesięciolecia po zakończeniu krótkotrwałej przecież eksploatacji jest naigrawaniem się ze zdrowego rozsądku.

Metoda szczelinowania hydraulicznego powoduje także zanieczyszczenie powietrza. Na taką samą ilość energii wpływ węglowodorów na emisję gazów cieplarnianych jest większy niż w przypadku węgla kamiennego, głównie z powodu nieuniknionych wycieków metanu.

Żeby uzyskać znaczącą produkcję konieczne jest wykonanie wielkiej ilości odwiertów, która wraz z infrastrukturą towarzyszącą powoduje zniszczenie ziem uprawnych i dewastację przyrody na dużej powierzchni, bo jeden odwiert to zniszczenie ok. 4 ha. Metoda ta może też być przyczyną niewielkich trzęsień ziemi wystarczających jednak do spowodowania poważnych szkód.

Węglowodory niekonwencjonalne nie zastapią innych źródeł energii lecz spowodują zwiększenie negatywnego wpływu konwencjonalnych źródeł energii na ocieplenie klimatu.

Wykorzystywanie tych kopalin opóźni rozwój odnawialnych źródeł energii i opóźni nasze przystosowanie się do nieuniknionego wyczerpania kopalin.

Nie jest wykluczone, że poszukiwania wykażą w Polsce brak warunków na opłacalną eksploatację. Polska zostanie wówczas ze zdewastowanym nieodwracalnie środowiskiem, stratami w rolnictwie oraz niepowetowanymi stratami społecznymi.

Zgodnie z obowiązującą nas zasadą przezorności proszę wszystkich Państwa o wprowadzenie zakazu stosowania metody szczelinowania hydraulicznego w całej Unii Europejskiej. Rozwijajmy odnawialne źródła energii.

Łączę wyrazy szacunku
Teresa Jakubowska
Warszawa

tel. 48 – 606 37 47 47
teresa.jakubowska@op.pl

Film – Fracking in Poland

http://www.youtube.com/watch?v=nxO8lfWerU0&feature=email „.

.

Polecam:

– Leżymy na bombie geotermalnej. I ropie oraz gazie – http://www.stachurska.eu/?p=9053

– Deszczówka, a gaz z łupków – http://www.stachurska.eu/?p=10310

– Teresa Jakubowska – http://www.teresajakubowska.pl/

.

8 Responses to Wniosek : o wprowadzenie ZAKAZU stosowania metody szczelinowania hydraulicznego na terenie całej Unii Europejskiej

  1. I ja się pod tym wnioskiem bez wahania podpiszę. Niech sobie gaz poczeka na bardziej przyjazne technologie wydobywcze.
    Ps. Skoro Unia zabierała głos w różnych sprawach w których istniało zagrożenie dla środowiska do tej pory to jeśli tą sprawę zaprzepaści to będzie znak że to jedna wielka fikcja ta Unia. Pozdrawiam

  2. O skutkach zaniczyszczenie wody, w tym gruntowej: Zanim przeklną nas dzieci – http://www.youtube.com/watch?v=kdoWmgAlRLg&feature=related .

  3. Deutsche Welle:

    „…Metoda eksploatacji jest bezpieczna dla środowiska – cytuje za rzecznikiem prasowym amerykańsko-brytyjsko-polskiego konsorcjum eksploatacyjnego Conoco-Philips/Lane Energy Poland portal „Zeit online”.

    Tymczasem z powodu wątpliwości co do szkodliwości dla środowiska używanych technologii (w celu ułatwienia szczelinowania uwalniającego gaz do wody dodaje się wiele toksycznych i drażniących środków chemicznych, jak m.in. kwas solny, nadsiarczan amonu, które mogą przenikać do wód gruntowych – red.) na barykady poszła ludność Strzeszewa…” Więcejhttp://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onecie/niemieckie-media-goraczka-gazowego-zlota-w-polsce-,1,5407087,wiadomosc.html .

Dodaj komentarz