Do dyskusji o węglu w Radio TOK FM

.

Dostałam mailem – Teresa Jakubowska :

.

„Cos takiego napisalam do Dominiki Wielowieyskiej, ktora prowadzila te dyskusje.

Dyskusja o węglu – radio TOK fm

Z przykrością słychałam dyskusji polityków o węglu kamiennym w radio TOKfm 12 pażdziernika.Wszyscy z dużą pewnością siebie popisywali się ignorancją .

Jestem przekonana, że wydobycie węgla nigdy nie było, nie jest i nie będzie opłacalne, ponieważ nigdy w Polsce nie liczono wszystkich kosztów.

Nie mówię o kosztach bezpośrednich wydobycia z takich głębokości węgla coraz gorszej jakości, bo to oczywiste.

Ale czy ktos policzył kiedykolwiek np. koszty katastrof, leczenia poparzonych górników, odszkodowania za zapadające się całe osiedla,np Bytomia, leczenia ludności oddychającej takim powietrzem niemal w całej Polsce? Szkody górnicze tak jak w PRL tak i teraz pokrywane są bezpośrednio z budżetu państwa, Zasolenie wód i inne szkody w środowisku też niewliczone a jeszcze inne trudne do wyliczenia.

Przy tym zainteresowani kłamią twierdząc, że węgiel z Donbasu jest niskiej jakości a jest dokladnie odwrotnie i taniej wydobywany bo położony płytko.

Nasi politycy szykują się do VETA w Unii w sprawie ocieplenia klimatu bo uważają, że Polska nie może nawet stopniowo rezygnować z węgla tym bardziej, że europejski wklad w ocieplenie klimatu jest maly w porównaniu z Chinami, Indiami, czy USA. To prawda w Chinach są miasta o takim powietrzu, że słońca nie widać a ludzie chodza po ulicach w maskach na usta i nos. Chodzi o powietrze z zawieszonymi zanieczyszczeniami. U nas jest trochę lepiej, ale na 10 miast o najgorszym powietrzu w Unii Europejskiej – niestety 6 znajduje się w Polsce:

– najgorszy Krakow – 150 dni w roku o przekroczonych normach zanieczyszczen
– Nowy Sącz (!) 126 dni
– Gliwice 125 dni
– Zabrze 125 dni
– Sosnowiec 124 dni
– Katowice 123 dni

A cztery pozostałe z pierwszej dziesiątki znajdują sie w Bułgarii.

Natomiast Chiny są aktualnie największym producentem na świecie urządzeń do fotowoltaiki czyli zaczynają intensywnie zmieniać swoje źródła energii.

Prawie wszędzie w Zachodniej Europie zlikwidowano kopalnie węgla. Już 30 lat temu na terenach byłych kopalni w Zagłębiu Ruhry widziałam dorodne lasy.

W Polsce powtarza się, że OZE (odnawialne źródła energii) są za drogie, niestabilne, niepewne. Na Odrze i Nysie zatrzymuje się wiatr i słońce. Nic dziwnego największą wadą OZE jest to, że NIE wymagają wielkich koncernow, bardzo wysoko wynagradzanych zarządów z posadami dla towarzyszy partyjnych itd

Tymczasem w Niemczech ilość produkowanej teraz energii elektrycznej z OZE mogłaby pokryć CAŁE zapotrzebowanie Polski. A sektor OZE stworzył ok. 400.000 miejsc pracy.( w tym firmy POLSKIE). Jeszcze chwila i będziemy importować energię elektr. z Niemiec, które zamknęły elektrownie jądrowe.

U nas wyrzuca się pieniądze podatnika na łupki. Już pewnie ok.7 mld zł bez żadnego efektu – owszem efekt jest – zatrucie wody pitnej i nie tylko wody w kilku miejscowościach, niszczenie przyrody przez spuszczanie toksycznej płuczki po wierceniach byle gdzie, namacalne szkody w faunie itp.

Opowiada się bajki o elektrowni atomowej, tymczasem wcale jej nie będzie z braku pieniędzy, ale za to chłopaki sobie świetnie zarobią na wieloletnich przygotowaniach. I o to chodzi.

Bardzo to wszystko smutne. Najgorsze jest to, że tacy ignoranci decydują o nas. A powinni sobie poczytać lub posłuchać np. Marcina Popkiewicza, to by się wystraszyli tym, co szykują naszym dzieciom.

Teresa Jakubowska
Stow. RACJONALNA POLSKA”

.

2 Responses to Do dyskusji o węglu w Radio TOK FM

  1. Churo1 pisze:

    Co to jest oplacalnosc?

    „nie jest i nie będzie opłacalne,” Gdy tzw ekonomisci zajmuja sie oplacalnoscia to
    zwykle oplacalnoscia jest dzialalnosc, ktora mozna przeliczyc na zlotowki. Na codzien
    widzimy, ze decyzje ekonomiczne podejmowane sa bez uwzgledniania ekonomii fizycznej, skutkow
    politycznych, spolecznych itd. Oczywiscie te „inne ekonomie” sa uwzgledniane gdy sluza
    niszczeniu okupowanch krajow. Przemienianie kwalifikowanej polskiej kadry na garkomyjow w
    Londynie jest tego przykladem. Koniec kropka.

  2. Deipnosophist pisze:

    Autorka jak zwykle nie dostrzega oczywistości:
    http://energetyka.wnp.pl/szok-w-niemczech-w-zwiazku-z-kosztami-zielonej-energii,182208_1_0_0.html

    A tak nawiasem mówiąc, wyjątkowo słaby lobbing na rzecz zielonej energii, szczególnie kuriozalny przykład Chin.

Dodaj komentarz