Ile cukru w cukrze?

.

Od jakiegoś czasu na mapie walki z otyłością pojawił się nowy wróg numer jeden – syrop glukozowo-fruktozowy. Jest wszędzie: w jogurtach, keczupie, sokach owocowych, batonikach, płatkach śniadaniowych, a nawet w wędlinach. Według naukowców jego częste stosowanie to prosta droga do cukrzycy.

Ile cukru w cukrze?

Jeśli chodzi o globalne zwyczaje żywieniowe, istnieje tylko jedna substancja, której spożycie w przeciągu kilkudziesięciu lat wzrosło dziesięciokrotnie. Mowa oczywiście o wszechobecnym cukrze. Choć jemy go bardzo dużo, bo według różnych szacunków od 50 do 70 kilogramów rocznie, coraz częściej do świadomości społecznej przebija się jednak komunikat o szkodliwym wpływie takiej diety. Niestety, nawet jeśli jesteśmy czujni i unikamy napojów gazowanych bogatych w sacharozę, nie oznacza to, że nie dostarczamy do naszego organizmu innych, często o wiele bardziej szkodliwych, substancji słodzących. Jedną z nich jest syrop glukozowo-fruktozowy, który powoli wypiera cukier z buraków i trzciny cukrowej.

Środek ten początkowo otrzymywany ze skrobi ziemniaczanej, obecnie niemal zupełnie wytwarzany jest z kukurydzy, która bardzo często pochodzi z upraw modyfikowanych genetycznie. „Stolicą” syropu – szerzej znanego jako HFSC (High Fructose Corn Syrup) – nie przez przypadek są Stany Zjednoczone. To właśnie tam, ze względu na wysokie cła na import tradycyjnego cukru, zaczęto myśleć nad zastąpieniem drogiej w produkcji i kłopotliwej w dystrybucji sacharozy. W takich warunkach w połowie lat 60. narodził się jej tańszy zamiennik, powstały w wyniku rozkładu skrobi kukurydzianej do pojedynczych cukrów prostych pod wpływem enzymów lub kwasów. Gotowy roztwór (55% fruktozy, 42% glukozy i 3% wyższych sacharydów) okazał się być strzałem w dziesiątkę dla wielkich korporacji, a prostą drogą do fali otyłości dla całej reszty nieświadomych konsumentów…” Więcejhttp://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzien,artykul,1682104,1,syrop-glukozowo-fruktozowy-glowna-przyczyna-otylosci,index.html .

.

Może przeprze lepsze? Bo tymczasem w większych sklepach spożywczych są stoiska ze „zdrową żywnością”, która to żywność jest bardzo niezdrowa. Osobiście optuję za przekazywaniem powyższego artykułu rodzinie i znajomym by mieli świadomość powagi sytuacji. Ryzyku na imię Cukrzyca, Nadciśnienie, Choroby Serca, Miażdżyca, Otyłość, lista – w gruncie rzeczy – bez końca, o czym na tym blogu zebrano wiele informacji. Oby przydatnych poszkodowanym ludziom jak i zagrożonych utratą zdrowia… Dzieci w szczególności, bo są całkowicie bezbronne.

.

Polecam:

– Nadciśnienie – http://www.stachurska.eu/?p=6787

– Cukrzycę można wyleczyć – http://www.stachurska.eu/?p=5530

– Leczenie chorób serca – http://www.stachurska.eu/?p=1970

– Przyczynowe leczenie miażdżycy – http://www.stachurska.eu/?p=12541

– Powody otyłości – http://www.stachurska.eu/?p=10999

– Alergia pokarmowa plagą współczesnych społeczeństw – http://www.stachurska.eu/?p=13428

– Inteligencja zależy od odżywiania – http://www.stachurska.eu/?p=6400

– Żywienie Optymalne szansą na zdrową przyszłość – http://www.stachurska.eu/?p=7412

.

4 Responses to Ile cukru w cukrze?

  1. Aż 125 tysięcy złotych miesięcznie zarabia najlepiej wynagradzany lekarz w Polsce. Na konto innych specjalistów wpływają mniejsze kwoty, choć i ci lekarze nie powinni narzekać na ich wysokość. Związki zawodowe lekarzy podkreślają, że jest to zawód, który musi być dobrze opłacany, bo jest elitarny.

    Wynagrodzenia w niektórych szpitalach pochłaniają nawet 90 proc. ich budżetu. Średnio jednak na płace szefowie tych placówek przeznaczają 60 proc. Z drugiej strony od kilku lat Główny Urząd Statystyczny odnotowuje coraz większy odsetek Polaków, którzy wybierają prywatną opiekę lub wolą nie iść do lekarza wcale. W prywatnych klinikach, mimo możliwości leczenia się w państwowych publicznych, Polacy zostawiają część swoich dochodów. Pensje lekarzy w takich miejscach nie należą do niskich. ..” Więcejhttp://praca.wp.pl/title,Cala-prawda-o-zarobkach-lekarzy,wid,15543231,wiadomosc-raporty-komentarze.html?ticaid=11089c .

  2. Reniu, dla porządku bo nie każdy wie że jest odwrotnie :) To cukry genom robią wbrew… Nie jedno i nie tylko w tej dziedzinie zostało postawione na głowie, niestety.

  3. Renia pisze:

    Taki syrop mógłby tuczyć? :) Przecież naukowcy ciągle za otyłość i choroby cywilizacyjne winią tłuszcze zwierzęce, których – notabene – smaku już prawie nikt nie pamięta… :roll:

    http://fitness.wp.pl/dieta/abc-odchudzania/art231,syrop-glukozowo-fruktozowy-gorszy-od-cukru.html

Dodaj komentarz