Przewodnik po niehierarchicznym organizowaniu się

.
.
Dostałam mailem:
.
.
„Dzień dobry,
.
Feministyczna Akcja Krytyczna zaprasza do lektury wydanej niedawno Przewodniczki po niehierarchicznym organizowaniu się.

 

Idea Przewodniczki po niehierarchicznym organizowaniu się powstała z potrzeby, która narodziła się gdy tworzyłyśmy własną grupę. Od samego początku samoorganizowania zmagałyśmy się z licznymi problemami i pytaniami. Musiałyśmy wspólnie poszukiwać odpowiedzi na to czym jest niehierarchiczność, demokracja bezpośrednia, jakie stwarzają ograniczenia i bariery. Ale zmagałyśmy się również ze znalezieniem praktycznych sposobów: metod i procedur, które pozwoliłyby nam w sposób możliwie jak najbardziej oddolny, niehierarchiczny podejmować decyzje oraz tworzyć grupę. W czasie naszych poszukiwań zdałyśmy sobie sprawę, że nie wiemy, jak inne grupy radzą sobie z różnymi problemami niehierarchicznego organizowania się, ponieważ wymiana doświadczeń i refleksji między grupami/kolektywami toczy się w bardzo ograniczonym zakresie.
.
Przewodniczką chciałybyśmy wypełnić istniejącą lukę. W naszym zamierzeniu Przewodniczka ma służyć pomocą wszystkim tym, które chcę własną oddolną działalność realizować jako niehierarchiczną i zgodną z założeniami demokracji bezpośredniej. Dlatego też zagadnienie niehierarchicznego organizowania się potraktowałyśmy możliwie szeroko i całościowo. Przewodniczka dostarcza nie tylko ogólnych informacji o historii demokracji bezpośredniej w ruchach społecznych, czy prezentuje klasyczne teksty powstałe w ruchu, które się tym zajmują, lecz również przedstawia konkretne narzędzia praktycznego podejmowania decyzji, które zostały w ruchach wypracowane i są współcześnie szeroko używane. Obok nich przedstawiamy regulaminy kolektywów aby pokazać jak można grupę zorganizować – aby móc kontrolować dystrybucję władzy, informacji i odpowiedzialności w grupie. Całość uzupełniają opisy bezpośrednich doświadczeń osób współtworzących kolektywy, które opisują zarówno pozytywne strony, jak i problemy związane z niehierarchicznością. Na Przewodniczkę składają się tłumaczenia klasycznych teksów aktywistycznych, wyimki z prac o charakterze akademickim, elementy poradników wypracowanych w ruchach społecznych oraz teksty napisane przez współczesne aktywistki i aktywistów.
.
Zachęcamy Was do promowania jej na Waszych stronach, blogach, profilach na mediach społecznościowych itd. Możecie na nich umieścić flasha odsyłającego do „Przewodniczki”. Będziemy bardzo szczęśliwe, jeśli w swoich grupach czy w swoich miejscowościach zorganizujecie spotkanie lub warsztat związany z „Przewodniczką” – dajcie nam o tym znać, a my umieścimy o tym informację na naszej stronie internetowej. Podobnie z włączaniem „Przewodniczki” do programu imprez (np. festiwali), które organizujecie – również dajcie znać, będziemy promować, a może uda nam się również dotrzeć na takie wydarzenie.
.
Feministyczna Akcja Krytyczna (FAK!)
.
.
.

Dodaj komentarz