Wspólna deklaracja na rzecz emancypacji, laickości i demokracji

Nina Sankari:

„Tekst deklaracji został do nas przesłany przez Nadię Geerts*, belgijską filozof(kę), pisarkę, publicystkę, działaczkę feministyczną i laicką. Poparcie dla deklaracji jest zbierane jednocześnie w kilku krajach Europy i poza nią. Celem inicjatywy jest stworzenie szerokiego frontu dla obrony wartości demokratycznych zagrożonych przez wzrost fundamentalizmów religijnych i tendencji totalitarnych na świecie.

Zwracamy się o poparcie tej inicjatywy. Mejle z poparciem prosimy kierować na adres info@efi.org.pl (red.)

Wspólna deklaracja na rzecz emancypacji, laickości i demokracji

Ostatnie dwadzieścia lat zadało kłam relatywistycznym hymnom głoszącym tezę, że wolność, równość, laickość i demokracja to przywileje zarezerwowane dla jednych, a zakazane dla innych. Upadek muru berlińskiego, koniec apartheidu w Afryce Południowej, upadek faszystowskich reżimów w Ameryce Południowej i niedawne zawalenie się dyktatur w regionie Maghrebu udowodniły, że jest inaczej.
Widzimy jednak także, że siły regresu przypuściły kontratak na te uniwersalne aspiracje ludzi. W Tunezji, Egipcie, Libii, Maroku, w różnym stopniu w zależności od rozwoju wydarzeń w danym kraju, ruchy fundamentalistów muzułmańskich obróciły na swoją korzyść frustrację ludzi zmęczonych korupcją i dyktaturą.

W Europie wszędzie odnotowujemy wzrost znaczenia ugrupowań o charakterze integrystycznym, ksenofobicznym i autorytarnym.
Na Węgrzech niedawne wydarzenia potwierdziły raz jeszcze, że dojście Viktora Orbana do władzy oznacza zwrot w kierunku antydemokratycznym, opartym na dyskryminacji i powiązaniach „klerykalno-politycznych”.
Także w instytucjach europejskich oraz w niektórych krajach europejskich religijni konserwatyści uzyskują decydujące znaczenie, o ile nie mają już bezpośredniego wpływu na instytucje i sprawy państwowe.

Wreszcie stwierdzamy, że kiedy integryzm dochodzi do władzy, dokonuje się regres praw kobiet. Prasa niedawno dostarczyła kolejnych oburzających czy też groteskowych przykładów. Kobieta ścięta w Arabii Saudyjskiej za „czary”, zniesienie prawa do aborcji w Polsce i na Węgrzech za rządów integrystów czy próby ustanowienia segregacji kobiet i mężczyzn w Izraelu przez ultra-ortodoksów, kreujących się na strażników moralności na oczach zbyt często współdziałających z nimi władz państwowych itd.

Niestety lista nie jest zamknięta!

Zbieg okoliczności? Na pewno nie. Dzieje się tak, ponieważ dosłowne odczytywanie jakichkolwiek tekstów religijnych prowadzi do promocji dyferencjalizmu, który w najlepszym wypadku czyni z kobiet i mężczyzn istoty ludzkie o odmiennej naturze i nierównych prawach. Kobiety są postrzegane jako istoty ludzkie drugiej klasy, których obecność w miejscach publicznych jest ledwo tolerowana, a ich sytuacja może być podobna do niewolnictwa.

Jednak niemal wszędzie, w obliczu tych nacisków i nadużyć, kobiety i mężczyźni, stowarzyszenia walczą o rozdział prawa od wiary religijnej, gdyż tylko taki rozdział umożliwia im emancypację, do której aspirują. Ta uniwersalna walka, nosząca głęboko humanistyczny charakter, stawia sobie za cel przyznanie każdej kobiecie, każdemu mężczyźnie pełnej równości w godności, w prawach i obowiązkach.

My także pragniemy dzisiaj wyrazić nasze pełne poparcie dla kobiet i mężczyzn walczących o wolność na każdym kontynencie i w każdym kraju. W obliczu zagrożenia obskurantyzmem i regresem pragniemy wspólnie działać na rzecz emancypacji, laickości i demokracji.

Poparcie dla Deklaracji nadesłali:

Pierwsze 20 podpisów:

  1. Prof. Chwedeńczuk Bohdan, filozof
  2. Prof. Drewnowski Jerzy, historyk nauki, filozof
  3. Prof. Jerzy Kochan, filozof
  4. Prof. Stanosz Barbara, filozof
  5. Prof. Woleński Jan, filozof
  6. Dr Borecki Paweł, Uniwersytet Warszawski
  7. Cioch Adam, Z-ca redaktora naczelnego pisma „Fakty i Mity”
  8. Dąbrowska-Szulc Ewa, prezeska stowarzyszenia „Pro-femina”
  9. Dominiczak Andrzej, prezes „Towarzystwa Humanistycznego”
  10. Dimitris Dymitriatis, muzyk
  11. Grzelak Czesław, działacz laicki
  12. Jakubowska Teresa, prezeska Stowarzyszenia „Racjonalna Polska”
  13. Czesław Janik, prezes Stowarzyszenia „Neutrum”
  14. Katarzyna Kądziela, dyrektorka Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej
  15. Kotliński Roman, red. naczelny pisma „Fakty i Mity”
  16. Dr Leśniak Małgorzata, b. prezeska Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów
  17. Łysuniec Marcin, prezes Stowarzyszenia Ateistycznego
  18. Sankari Nina, przewodnicząca Europejskiej Feministycznej Inicjatywy w Polsce
  19. Stachurska Teresa, blogerka „Kuchnia Stachurska”
  20. Tabisz Jacek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów

a także:

Krzysztof Światły, autor bloga loudertb.blogspot.com ”


Źródło – http://www.efi.org.pl/

.

Polecam – W obronie wolności słowa – 11.02.2012 r. godz. 13:00 pod Sejmem – http://www.stachurska.eu/?p=6693 .

3 Responses to Wspólna deklaracja na rzecz emancypacji, laickości i demokracji

  1. Dostałam mailem:

    „Drodzy Czytelnicy i Sympatycy wystap.pl!

    Jutro w „Gazecie Wyborczej” ukaże się długo oczekiwany artykuł Katarzyny Wiśniewskiej na temat naszej działalności – i tego do jakiego problemu teologicznego, prawniczego i konstytucyjnego doprowadziło nasze nieuznawanie „Świętej Instrukcji Apostatycznej”, którą w 2007 roku Rada Prawna Konferencji Episkopatu Polski postanowiła przejąć całkowitą kontrolę nad procesem występowania z Kościoła. Przeżywamy więc wigilię jeśli nie zgoła Wigilię Publikacji. Zachęcam do lektury i „uwolnienia” artykułu wśród znajomych.
    Jednocześnie przypominam, że w ciągu ostatnich dni na wystap.pl pojawiły się artykuły, które wywracają do góry nogami całą dotychczasową wiedzę o „apostazji”. Tytuły ostatnich dwudziestu wpisów są po prawej stronie na stronie głównej.

    serdecznie pozdrawiam,
    Maciej Psyk
    http://www.wystap.pl

Dodaj komentarz