Za Odzyskaniem Demokracji i Praw Socjalnych!

.

„…Nasze początki

1. W ubiegłym roku JSC sporządziła diagnozę kryzysu. Podkreślono jego systemowy charakter: finansowy, gospodarczy, społeczny, ekologiczny i polityczny. Kryzys ten ukazuje porażkę obecnego modelu rozwoju i stosowania neoliberalizmu w praktyce na przestrzeni dwóch dziesięcioleci. JSC poddała krytyce również neoliberalny charakter reakcji rządów na kryzys. Protesty w Europie (np. 29/09/2010) nie były dotąd w stanie odwrócić równowagi sił. Chcemy więc kontynuować budowę nowej równowagi sił wszelkimi dostępnymi środkami i w koalicji ze wszystkimi siłami społecznymi: związkami zawodowymi, ruchami społecznymi, środowiskami naukowymi, przedstawicielami partii politycznych.

Nasze diagnozy dzisiaj

2. W zeszłym roku doświadczyliśmy przyśpieszenia kryzysu w Europie. Mnożą się europejskie szczyty, które są całkowicie niezdolne do osiągnięcia zamierzonych celów (podkreślenie TS), a w szczególności „do przywrócenia zaufania rynków finansowych” i rozwiązania kryzysu w strefie Euro. Nadchodzi drugi kryzys sektora bankowego w Europie; polityka oszczędności prowadzona wspólnie we wszystkich krajach UE wywołuje nieuniknioną recesję, a w Grecji i innych krajach prowadzi nawet do depresji. Dług publiczny, bezrobocie, ubóstwo i nierówności rosną w alarmującym tempie.

3. Zamiast uznać na podstawie tych doświadczeń, że polityka oszczędności jest destrukcyjna społecznie i samobójcza ekonomicznie, przywódcy europejscy uważają, że polityka oszczędności jest realizowana w niewystarczającym stopniu. Od minionego roku pracują oni nad projektem „ładu gospodarczego”, wykazując się bezprecedensową aktywnością. Kolejne rozwiązania proponowane przez europejskich przywódców zaostrzają jeszcze bardziej politykę oszczędności i czynią ją bardziej nieodwracalną. Po dyskretnym przyjęciu „sześciopaku”( „Six Pack”), wprowadzającym zasadę odwróconej większości i „złotej reguły”, część postanowień „dwupaku” została przyjęta w największej tajemnicy. Dwa niebezpieczne, wzajemnie powiązane traktaty są w trakcie ratyfikacji (Traktat o europejskim mechanizmie stabilizacyjnym i Pakt fiskalny ). Przyjęte lub czekające na przyjęcie zasady fiskalne są jeszcze bardziej rygorystyczne. Zdaniem Pani Merkel, „celem fiskalnym Paktu jest wpisanie mechanizmu hamowania długu do ustawodawstw krajowych. Hamulce te będą moc wiążącą i obowiązującą wiecznie! „. Szef Komisji Europejskiej J.M. Barroso mówi o „Cichej rewolucji”.

4. Przyśpieszenie Europejskiej Agendy ujawnia zmianę charakteru kryzysu. Komisja Europejska i Rada UE wykorzystują szok wywołany przez „kryzys suwerennego długu” do zredefiniowania gospodarki europejskiej zgodnie z radykalnie monetarystyczną i neoliberalną wizją wspieraną przez EBC. Zgodnie z tą wizją, dźwignie gospodarki (monetarna, fiskalna, dotycząca zatrudnienia) powinny znajdować się jak najdalej poza zasięgiem parlamentów i obywateli, których z góry uznaje się za niezdolnych do dokonywania dobrych wyborów. W przeciwieństwie do samej idei demokratycznej, promowane są rządy sprawowane przez technokratów (EBC, Komisja Europejska, MFW itd.) oraz ślepe wprowadzanie antyspołecznych zasad (Pakt stabilizacyjny, gospodarczy, Złota reguła, ESM itp.). Przy pomocy „ładu gospodarczego”, neoliberałowie są o krok od zrealizowania ich marzenia: polityki gospodarczej zakotwiczonej w Konstytucji oraz podporządkowanej logice rynku i interesom wielkich udziałowców. W tym kontekście Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który już wcześniej podporządkowywał prawa pracownicze zasadom „wolności gospodarczej”, odgrywa coraz istotniejszą rolę, stając się najwyższym sędzią polityki fiskalnej państw członkowskich.

5. Zaobserwowane tutaj zmiany wynikają z tego, że władza gospodarcza ponadnarodowych lub wielonarodowych korporacji jest ściśle powiązane z finansową i polityczną władzą instytucji europejskich i rządów krajowych. Ogrywają one wiodącą rolę w niszczeniu praw społecznych i pracowniczych (umów zbiorowych, praw związkowych, warunków pracy itd.), w spadku płac realnych i ich udziału w PKB (z nową kontrolą jednostkowego kosztu wynagrodzenia w „Ładzie gospodarczym”) oraz w prekaryzacji pracy (praca w cyklu dziennym, zalew umów tymczasowych, fałszywe samozatrudnienie itp.)

6. Polityka oszczędności, niszcząc usługi publiczne, uderza szczególnie mocno w określone grupy obywateli: kobiety, młodzież, imigrantów.

1. Kobiety – zatrudnione w sektorach najbardziej dotkniętych prekariatem i wykonujące większość pracy w zakresie społecznej reprodukcji, która jest transferowana przy pomocy polityki oszczędności ze sfery usług socjalnych do sfery gospodarstw domowych;

2. Młodzież – dotknięta wysokim poziomem bezrobocia;

3. Imigranci – narażeni na rasizm i represje oraz utratę praw człowieka i praw pracowniczych.

7. W naszej historycznej walce o demokrację od szeregu lat mamy do czynienia z koncentracją i konfiskatą władzy. Wydarzenia ostatnich dwóch lat przyśpieszyły zmiany w kierunku oligarchii, łącznie z nominacjami technokratów z sektora bankowego na stanowiska szefów rządu. Jesteśmy za jednością europejskich narodów. Tymczasem widzimy, że projekt UE jest zdominowany przez niewielką grupę krajowych i europejskich przywódców, działających w imieniu elit finansowych i gospodarczych. Potępiamy zorganizowaną korupcję i świadomą bezczynność rządów wobec nadużyć i rajów podatkowych. Europa zmierza ku bankructwu, sprzyjając odradzaniu się ksenofobicznych nacjonalizmów i zabójczemu dla wolności ustawodawstwu.
Co robić? Nasze rozwiązania alternatywne

8. JSC żąda wstrzymania polityki oszczędności – wręcz przeciwnie, prawa socjalne i usługi publiczne muszą stać się fundamentem modelu rozwoju – i innego podejścia do problemu zadłużenia. Przyjęcie polityki oszczędności w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego jest najgorszym wyborem politycznym. Powoduje ona ogromne cierpienia społeczne, nie dając żadnych odpowiedzi na problemy gospodarcze, które spowodowały kryzys.

9. Uważamy, że zasada spłaty zadłużenia musi zostać zakwestionowana jako taka. W żadnym przypadku nie może ona być stawiana ponad suwerenność państw, dobrostan społeczeństw czy ochronę środowiska, jak to ma obecnie miejsce w przypadku krajów podporządkowanych dyktatowi Trojki (EBC, Komisja Europejska, MFW) i Rady UE. Wzywamy wszystkie kraje europejskie do przeprowadzenia audytu długu publicznego pod kontrolą obywateli w celu oceny tej części zadłużenia, które jest bezprawna i której zwrot z odsetkami nie powinien obciążać obywateli. Żądamy, by w najbardziej zadłużonych krajach europejskich zatrzymać najpierw krwotok obsługi długu z możliwością zawieszenia jego spłaty lub zastosowania innego rozwiązania w interesie społeczeństwa.

10. Problem długu stawia z jeszcze większą ostrością kwestie podatkowe. Żądamy zharmonizowanej europejskiej strategii podatkowej na korzyść obywateli: zwiększania podatków od osób prawnych oraz podatków od wysokich dochodów; podatku od wielkich fortun; opodatkowania wszystkich transakcji finansowych w celu zwiększenia dochodów i zahamowania spekulacji; skoordynowanego zwalczania nadużyć finansowych i ucieczek przed opodatkowaniem.

11. Polityka pieniężna powinna odgrywać podstawową rolę w ochronie państwa przed szantażem rynków finansowych oraz agencji ratingowych. Status i misja EBC muszą zostać zweryfikowane. Wsparcie na rzecz zatrudnienia i inwestycji (w szczególności, inwestycji niezbędnych do tranzycji ekologicznej i ochrony socjalnej), skuteczna kontrola podmiotów finansowych, ochrona państw przed spekulacją finansową… muszą zostać włączone do zadań EBC na takiej samej zasadzie, jak sprawa stabilności cen. EBC i narodowe banki centralne powinny mieć możliwość udzielania kredytów państwom pod europejską demokratyczną kontrolą[1]. Niezależność EBC musi zostać zakwestionowana. Natychmiastowe działania EBC muszą być zorientowane na tworzenie wartościowego zatrudnienia i usług publicznych.

12.Negocjacje zbiorowe są centralnym elementem demokracji. Od dwóch dziesięcioleci obserwujemy demontaż systemu negocjacji i działań zbiorowych. Dogmat konkurencyjności popycha wszystkie państwa do ograniczania praw socjalnych i związkowych, do redukowania wolności negocjacji i działań zbiorowych. Szantaż wywierany na zatrudnienie, którego używają i nadużywają międzynarodowe korporacje, by zmusić pracowników do zaakceptowania ograniczenia ich praw i pogarszających się warunków pracy, nie może być dłużej tolerowany! Żądamy zharmonizowania praw socjalnych na najwyższym występującym w UE poziomie we wszystkich krajach europejskich. Kraje, które akumulują nadwyżki w handlu poprzez politykę dumpingu społecznego muszą zostać przywołane do porządku.

13. Historycznie część dobrobytu Europy opiera się na wykorzystaniu bogactwa i pracy pozostałej części świata, zwłaszcza krajów Południa. Polityka handlowa UE przyczynia się do utrzymania tej eksploatacji. Istnieje możliwość zdefiniowania innego mandatu dla polityki handlu zagranicznego. Będziemy wspierać tworzący się sojusz do osiągnięcia tego celu i będziemy sprzeciwiać się obecnie negocjowanym porozumieniom o wolnym handlu, które są korzystne wyłącznie dla wielkiego biznesu, a nie dla społeczeństw Południa czy Europy.

14. Żądamy nowego modelu rozwoju ekologicznego, przemysłowego, społecznego i demokratycznego…” Więcejhttp://www.efi.org.pl/start

 

6 Responses to Za Odzyskaniem Demokracji i Praw Socjalnych!

  1. Dostałam mailem – Europejski Kongres Gospodarczy:

    „Informacja

    Za nami piąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W trzydniowym cyklu, 13-15 maja, ponad stu debat, spotkań i wydarzeń wzięło udział ponad 6000 uczestników i blisko 700 panelistów. Gośćmi Kongresu byli m.in. ministrowie gospodarki krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Rumunii, komisarze i urzędnicy unijni, polscy politycy, menedżerowie największych europejskich firm, globalnych koncernów, samorządowcy, eksperci, naukowcy.

    EEC to przede wszystkim otwarta europejska platforma dyskusyjna. Organizatorzy realizują również ambicję wskazywania trendów i inicjatyw, które mogą ukształtować, zmienić na lepsze Europę i jej gospodarkę.

    Tegoroczny Kongres udowodnił szczególnie dobitnie, że jest imprezą europejską z globalnym horyzontem. Forum Współpracy Gospodarczej Europa Centralna – Afryka spotkało się z zainteresowaniem, które przerosło oczekiwania organizatorów. Z żywym odzewem spotkały się sesje poświęcone współpracy Europy i Chin.

    W trakcie szczytu ministrów gospodarki padły wnioski dotyczące warunków wzrostu gospodarczego Europy – Grupa Wyszehradzka przemawiała wspólnym głosem. Ścierały się poglądy dotyczące przyszłości europejskiej polityki klimatycznej i jej wpływu na perspektywy przemysłu, energetyki, inwestycji.

    Przez debaty Kongresu przewijało się w tym roku kilka głównych nurtów tematycznych:

    – Gdzie skutecznie poszukiwać nowych motorów wzrostu gospodarczego w Europie; jakie mogą być czynniki przełamania stagnacji i kształtowania konkurencyjności europejskiej gospodarki.
    Deregulacja i nowe rynki zbytu lekami na kryzys w Europie – http://www.wnp.pl/wiadomosci/,197328.html

    – „Go, global!”, czyli konieczność polityczno-ekonomicznego otwarcia Europy na globalne rynki o największej dynamice wzrostu – przede wszystkim kraje Afryki
    Afryka – nadzieja Europy – http://www.wnp.pl/wiadomosci/,197348.html

    – Przyszłość polityki klimatyczno-energetycznej i perspektywa powstania wspólnego wolnego europejskiego rynku energii i jej nośników oraz szanse na wykreowanie nowej polityki przemysłowej UE.
    Energetyka w pętach niestabilności – http://energetyka.wnp.pl/energetyka-w-petach-niestabilnosci,197875_1_0_0.htm

    .

  2. „Czy w Polsce próbuje się zalegalizować domy publiczne? Czy to możliwe, by państwowi urzędnicy, zgodnie z przepisami, kierowali bezrobotne kobiety do pracy w agencji towarzyskiej? Reporterzy programu Uwaga! TVN udowadniają, że tak…” Więcejhttp://wiadomosci.onet.pl/wideo/kostrzyn-proponuje-mieszkankom-prace-w-agencji-tow,128332,w.html .

  3. „…Potwierdzają to obserwacje pracowników Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji. Na blisko 1000 osób, które zgłasza się do tej placówki, 60-80 procent stanowią osoby, które mają problemy życiowe związane z kryzysem. – Pomocy szukają młodzi ludzie, którzy kończą studia i nie wiedzą, co mają dalej zrobić ze swoim życiem, bo nie mają pracy, ani perspektyw na zrobienie kariery, do tego dochodzą problemy rodzinne, trudności z budowaniem związków – mówi Krzysztof Gąsior.

    Decyzję drugiej dużej grupy ludzi w wieku 50+ można odczytywać jako dramatyczne wołanie o pomoc w sytuacji znalezienia się bez środków do życia. Tej grupie wiekowej, szczególnie kobietom, najtrudniej jest znaleźć ponowne zatrudnienie po utracie pracy…” Więcejhttp://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=%2F20130512%2FPOWIAT0114%2F130519844 .

  4. Dostałam mailem – Rynek spożywczy i handel podczas V Europejsciego Kongresu Gospodarczego – podsumowanie:

    „W dniach 13-15 maja 2013r. w Katowicach odbyła się piąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, najważniejszej imprezy gospodarczej w Europie Środkowej. Organizatorem Kongresu jest Grupa PTWP SA.

    W trzydniowym cyklu debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski i zagranicy mocno akcentowano tematykę rynku spożywczego oraz handlu. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami podsumowującymi najważniejsze wydarzenia tegorocznego Kongresu z perspektywy branży spożywczej i handlowej.

    RELACJE Z DEBAT:

    Trzeba zmienić strategię eksportu żywności
    Polski konsument jest nielojalny ale to on rozdaje karty
    Branże spożywcza i handlowa zyskują na podnoszeniu standardów CSR
    Polski sektor e-commerce nadrabia stracony czas

    MATERIAŁY WIDEO:

    Sektor spożywczy jest jedną z branż najbardziej narażonych na upadłości
    Prezes Spomleku: Potrzebujemy dwa razy tyle zakładów
    Prezes PKM Duda o EEC2013
    Tesco w tym roku dotrze ze sprzedażą internetową do 35 proc. Polaków

    INNE PUBLIKACJE KONGRESOWE:

    Szefowie firm spożywczych: To będzie trudny rok dla branży
    Polski klient patrzy na cenę, ale można konkurować w inny sposób
    Producenci muszą stworzyć dobrowolne systemy kontroli jakości
    Nigeria chciałaby z Polski m.in. koziny, baraniny i mleka w proszku
    W Chinach jest zapotrzebowanie na żywność z Polski
    Sieci handlowe na EEC: Klient nasz Pan
    Lojalność konsumentów w Polsce jest bardzo niska
    Rynek wspólnotowy buduje sztuczne bariery w handlu żywnością
    Prezes ZPPPS: Alkohol jest dla ludzi! Ale trzeba być odpowiedzialnym
    Tesco w tym roku dotrze ze sprzedażą internetową do 35 proc. Polaków
    Europejscy konsumenci chcą sprawiedliwego handlu
    Inwestycje handlowe w mniejszych miastach ciągle mają sens
    Prezes ZPPPS: Naszym celem są odpowiedzialni konsumenci
    Tesco największą siecią restauracji samoobsługowych w Polsce
    Tesco uruchomi w Polsce e-sklep dla marki F&F
    Kwestia sprzedaży alkoholu i leków OTC to jedne z kluczowych barier rozwoju e-commerce
    Więcej relacji, wywiadów, galerii zdjęć i prezentacji można znaleźć w portalu http://www.portalspozywczy.pl.

    Europejski Kongres Gospodarczy jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski i z innych krajów europejskich. W blisko stu sesjach bierze udział kilkuset panelistów. Co roku mamy zaszczyt gościć komisarzy unijnych, przedstawicieli rządów – Polski oraz krajów europejskich, a także znamienitych gości spoza Europy. Każdy Kongres to spotkanie najważniejszych postaci świata polityki, biznesu, nauki i ekonomii. Tematyka sesji, debat i spotkań obejmuje najbardziej istotne kwestie dla rozwoju gospodarczego i społecznego Europy. Szczegółowe informacje, materiały, relacje dostępne są na http://www.eecpoland.eu „.

    .

    Jest o organizatorze oraz liczbie gości, nie ma o kosztach…

  5. OPTY pisze:

    Co by nie powiedzieć, Polska obłędem stoi . Bogactwo i bieda degenerują jednakowo jedynie w innych kierunkach jak mawiał klasyk.
    Wszystko puszczone samopas bez regulacji bezpieczeństwa prowadzi do wynaturzeń i w konsekwencji do katastrofy społecznej , która stoi polskich drzwi. Czas jest krótki ale nan naszych oczach się to stanie , za późno na pesymizm , za późno jest już na cokolwiek pozytywnego. To nie pesymizm to prognoza na podstawie objawów , to realizm. Paskudny. Kto czytał Z. Baumana wie ,że system obecny produkuje ludzi śmiecie , niepotrzebnych nikomu do niczego , nie mających zaczepienia w czymkolwiek . Katastrofa w każdej dziedzinie życia społecznego widoczna gołym okiem . Wszyscy przytomni na umyśle zastanawiają się jakim cudem to się jeszcze kupy du… trzyma.

  6. OPTY, popatrz – http://biznes.onet.pl/praca/kosiniak-kamysz-licze-na-zgode-w-sprawie-placy-min,18493,5522608,5451429,468,1,news-detal . Taka polityka nie przypomina czarów nad gospodarką? Jaka polityka społeczna taka gospodarka – http://www.stachurska.eu/?p=9798 ?

Dodaj komentarz