„… W ubiegłych dziesięcioleciach bowiem tamtejsza elita, której trzon stanowiły rodziny Papandreu, Karamanlis i Mitsotakis, stworzyły system klientystyczny. Owa elita sypała miliardami, jakich nie miało państwo. Głowy tych klanów obdarzały swoich przyjaciół dobrobytem na kredyt. Doprowadziły do takiego rozdęcia aparatu państwowego, by każdy mógł mieć w nim swój udział, i stworzyły w ten sposób biurokratycznego potwora.
W interesach partyjnych chodziło bardziej o wyświadczanie sobie wzajemnych przysług niż o politykę. Ten, kto mógł rozdawać publiczne pieniądze, kupował sobie przyjaciół i wyborców. Ci zaś byli potem coś winni partii – oraz rodzinie, która ją opanowała. Tak powstała grecka feudalna demokracja. Pokolenia przychodzą i odchodzą, nazwiska tych na górze pozostają jednak stale te same: Papandreu i Karamanlis, Karamanlis i Papandreu, pomiędzy nimi od czasu do czasu Mitsotakis. W żadnej europejskiej demokracji nie było jeszcze nigdy czegoś podobnego…”
.
„…Podczas kampanii wyborczej 2004 roku Karamanlis junior obiecał narodowi, że zreformuje kraj. Po wygranych wyborach zaczęły jednak mnożyć się skandale – były warte miliardy umowy nabycia gruntów, przesunięcia pieniędzy z funduszy emerytalnych. Ludzie Karamanlisa fałszowali dane finansowe przekazywane Unii Europejskiej, a krótko przed swoim odejściem stworzyli jeszcze szybciutko kilkadziesiąt tysięcy stanowisk urzędniczych, przeznaczonych dla krewnych i partyjnych przyjaciół. Pod koniec swoich rządów konserwatyści podwoili deficyt budżetu państwa…”
.
„…Czy pod rządami samego Papandreu, czy też obu razem, jedno pozostaje pewne: jeśli państwo wprowadza jedynie oszczędności, może to być niebezpieczne, ponieważ zdusi się prawdopodobnie w ten sposób gospodarkę. – To jest jak z kotem, który ugania się za swoim własnym ogonem – mówi profesor ekonomii Yanis Varoufakis. Zaś jego amerykański kolega Kenneth Rogoff, niegdysiejszy główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ostrzega: – Jeśli będą jedynie prowadzić program oszczędnościowy, ugrzęzną w minimalnym wzroście gospodarczym lub w recesji. A w końcu i tak splajtują…”
.
„… Ponieważ oprócz tego obniżono zarobki także w sektorze prywatnym, zwykle o 10-20 procent, konsumpcja spadła o około 10 procent, zwiększyła się recesja i powstało zamknięte koło. Podatki muszą znowu wzrosnąć, wydatki zmaleją i sytuacja prawdopodobnie jeszcze się pogorszy…”
‚
„… Profesor ekonomii Georgios Argitis z uniwersytetu w Atenach mówi z pogardą o „rządzącej klasie polityki i kapitału, dla której kraj stał się łupem” i która spowodowała całą tę obecną sytuację. A autor bestsellerów Petros Markaris, człowiek konfliktowy, szydzi z „ociężałego aparatu państwowego“, którego przedstawiciele „mają na oku tylko jeden interes: utrzymać własne przywileje – wszystko inne gówno ich obchodzi”.
Ma na myśli na przykład tych członków parlamentu, którzy wciąż pobierają czternaście pensji rocznie i dwie dodatkowe ponadto. Myśli o raju służby cywilnej, w którym politycy obdarowują hojnie swoich pomocników, ojcowie członków swych rodzin, a szefowie różnych władz własnych faworytów.
Po kolejnych zmianach rządów za każdym razem zatrudniano na nowo tysiące urzędników, podczas gdy poprzedni nie odchodzili. Nikogo to nie gorszyło, dopóki istniały wystarczająco duże szanse na pracę. W tej chwili jednak społeczeństwo pogardza całą kastą polityków: 71 procent Greków stwierdziło w maju, że nie ma zaufania do rządu, 76 procent zaś nie ufa tak samo opozycji.”
Więcej – http://biznes.onet.pl/feudalni-greccy-demokraci,18493,4788419,3219970,199,1,news-detal .
‚
Polecam:
– Realpolitik 2007 – 2011 – http://www.stachurska.eu/?p=1739
– Ruch Palikota deklaruje – http://www.stachurska.eu/?p=3514
– http://www.racjapl.org/2011/07/11/katowice-spotkanie-z-j-palikotem/
‚
Dostałam mailem:
„Caly opis sytuacji greckiej tutaj jest sluszny – http://www.stachurska.eu/?p=3685
…z jednym tylko dodatkiem, ze Mario Draghi, wnet przewodniczacy Centralnego (tak jak byl kiedys i Komitet Centralny !) Banku Europejskiego (nie przypadek go „wybrano” !), jako byly ekspert Goldmann Sachs, byl jeden z odpowiedzialnych do retuszowania raportow finansowych Grecji tak zeby mogly przejsc przez „ucho igielne” kontroli „specow” komisji Europejskiej. Wiec, Reka reke myje !
…Prawdziwy stan finansow greckich …jak i innych „partnerow” UE kupujacych (za pieniadze podatnikow UE) u wielkich producentow niemieckich lub francuskich takie zabawki przecietnym Grekom nie potrzebne jak np. ultranowoczesne statki wojenne lub drogie samoloty wojskowe byl tajemnica poliszynela dla wszystkich od wielu wielu lat. Nawet dzieci greckie o tym wiedzialy. Irlandzkie lub hiszpanskie tez. …Tak wiec podobnie jest z prawdziwym stanem finansow innych sluzebnych panstw UE wobec mocarstw UE, na Poludniu (tzw. „PIGS” w nowomowie kolonialistow), na Zachodzie (Irlandia, Islandia w mniejszym stopniu bo wzbraniala sie przed UE) lub, co sie wnet okaze zapewne tez, na Wschodzie.
… Islandczycy pojeli w tym roku o co chodzi i dzielnie reaguja, boj o zdobycie rynku Bialoruskiego sie toczy, Grecy probuja rewolucje …inni niech sie przygotuja do rozprawy !
Imperializm istnieje naprawde, a to on stanowi zrodlo problemow, a nie peryferyjne i sluzebne wobec niego organizmy gospodarcze i panstwowe.
Czas sie przekonac o tym, ze machineria UE tak jak istnieje dzis, to montaz zbudowany w latach zimnej wojny dla interesow ekonomicznych mocarstw po obu stronach Atlantyku. Wymyslono go w 1944 r. W Nowym Jorku : Jean Monnet + Rzady USA przeciwko np. de Gaulle’owi. (A NATO zbudowane zostalo jako dodatek dla jego interesow policyjnych).
Korupcja elit krajow podleglych to stara ciagle usprawniona metoda mocarstw kolonialnych od czasow przekupienia wodzow Indian Amerykanskich …
A uspolecznienie strat i prywatyzacja zyskow za pomoca spekulacji, machlojek finansowych, retuszowania kont, wojen i zadluzenia panstw, to prastara metoda kapitalizmu …Czas sobie o tym przypominac ! …Dla tego ostatecznie nie ma i nie bedzie innego wyjscia anizeli albo uspolecznienie zyskow (socjalizm) lub zdziczenie(wolnorynkowy kapitalizm w fazie imperializmu).
… Tertium non datur !
Bruno, Francja”
http://biznes.onet.pl/rekord-biurokracji-na-sycylii,18554,4794276,1,news-detal