.
http://passent.blog.polityka.pl/2012/12/27/fragmenty-dla-zachety/#comment-275499 :
27 grudnia o godz. 18:54
„Ja przeczytałem krótki tekst Żakowskiego, którego Pan Redaktor nie zechciał dostrzec ani tym bardziej skomentować. A to ważny tekst! Poniżej krótki jego fragment;
„My ludzie powojennego wyżu, na całym Zachodzie stanowimy generacyjny fenomen. Nie było wcześniej pokolenia, które by tak beztrosko przejadło jednocześnie dorobek swoich rodziców i dzieci. W Polsce to jest dobrze widoczne. Roztrwoniliśmy miliardy z prywatyzacji, tego co wspólnym wysiłkiem zbudowali nasi rodzice i dziadkowie, a wam zostawiamy gigantyczne długi, Proszę przyjąć moje wigilijne: przepraszam!” http://wyborcza.pl/1,75968,13101919,Lemingi__broncie_sie_.html
Przeczytałem ostatnio następujące pozycje:
1. Friedman „Następna dekada”
2. Władysław Loranc „Kraj bez elit”
3. Pamuk „Czarna księga”
4. A.Walicki „Filozofia Polskiego Romantyzmu”
5. J. Tokarska-Bakir „Okrzyki pogromowe”
6. ZDANIE /nowe/
7 Joanna Bator „Japoński Wachlarz
8 Z. Bauman „To nie jest dziennik” w trakcie
Żakowski jeszcze napisał kiedyś, że OFE były największym oszustwem dokonanym w „wolnej” Polsce. Ale o tym się jeszcze przekonają”
.
Polecam:
– http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/pawel-bozyk-zaklamywanie-prawdy-o-dlugach-gierka
– Stefan Bratkowski: Przepraszam, to niemal oszustwo – http://www.stachurska.eu/?p=6051
– http://passent.blog.polityka.pl/2012/12/27/fragmenty-dla-zachety/ .
.
http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zmiany-dla-10-milionow-polakow-kto-poniesie-koszty,1,5380710,wiadomosc.html . Nowe konfitury? Okaże się, że banki organizują sobie zbyt na kredyty, a Państwo z ekspertami zmusi właścicieli mieszkań by te kredyty musieli wziąć?
” Roztrwoniliśmy miliardy z prywatyzacji, tego co wspólnym wysiłkiem zbudowali nasi rodzice i dziadkowie,…. „- z tekstu powyżej
———————-
Jeśli ktoś uwierzy w te brednie tzn. ,że nic nie rozumie z tzw. transformacji ustrojowej. A na jakich zasadach się ta prywatyzacja odbywała , to nie pamięta już nikt ?
OPTY,
internet dostarcza informacji o tych prywatyzacjach „do wyboru do koloru”. Nie tylko internet, bo i książki. Na mnie największe wrażenie zrobiła książka prof. Tadeusza Kowalika – http://www.polskatransformacja.muza.com.pl/?page=48 i dokumenty do niej opublikowane na ww stronie.
Prof. Bożyk na stronie tygodnika „Przegląd” (link w „Polecam”) daje informacje o sporej części schedy po PRL, którą to się deprecjonuje po dziś dzień, możliwe że po to by usprawiedliwić nonszalancję z jaką się z tą schedą obchodzono w ramach transformacji.
Teresko , dodać do tego trzeba książkę prof. Poznańskiego min. o tym jak w latach 90-tych sprzedano Polskę za 10-15 % wartości jej majątku – prywatyzacje złodziejskie.
OPTY,
masz rację. Czytałam, oczywiście – http://pl.scribd.com/doc/50549318/Wyprzeda%C5%BC-Polski-Kazimierz-Pozna%C5%84ski . Jeśli ktoś nie zna – polecam.
Tereniu , mam taka prośbę i myślę ,że wielu jest takich co poszukuje tych książek ale jeśli są w wersji elektronicznej to mogłabyś zrobić taki zestaw i podać nam do ściągnięcia ok?
Dzięki !
OPTY, szukalam książki Władysława Loranca (druga z listy) na e-bookach i nie znalazłam… Albo nie umiem znaleźć, albo wydają w elektronicznej wersji nie to co Ciebie może interesować. Szkoda. Popatrzę jeszcze i jakby co dam znać.
A tu tak perełka na Demotywatorach – http://demotywatory.pl/page/4 -polecam
Sorki poprawiam adres http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YX6eoRTaoUc
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/spor-o-gierka-ludzie-z-calej-polski-przyjezdzaja-i,1,5384238,wiadomosc.html .
„Czy z okazji stulecia urodzin Edwarda Gierka rok 2013 będzie jego rokiem? ZOBACZ, co mówią zwykli mieszkańcy jego rodzinnego Sosnowca. Porównaj, co mówią naukowcy o polityce, inwestycjach, kredytach, otwarciu na świat w dekadzie Gierka ZOBACZ SONDĘ WIDEO Więcej – http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/732041,rok-gierka-jak-oceniasz-dekade-gierka-mowia-specjalisci-i,id,t.html#komentarze .
– http://passent.blog.polityka.pl/2013/01/02/chwila-zadumy/#comment-279519 :
wiesiek 59
5 stycznia o godz. 14:48
„Systemu PRL, podkreślam systemu, nie wolno oceniać regułą wagi, bo ten system, tak jak faszyzm i nazizm to zło, które nie może być relatywizowane. Dla systemu, dla ustroju, jest jedna tylko nota; potępienie, bezwarunkowe, bez okoliczności łagodzących.
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1027139,title,Waldemar-Kuczynski-odbilo-sie-SLD-po-niestrawionej-komunie,wid,15221298,wiadomosc.html
============
Absolutnie się z panem Kuczyńskim nie zgadzam.
Albo zgadzam się całkowicie z jedną poprawką niezbędną w tym tekście.
WSZYSTKIE systemy polityczne oceniajmy jednakowo.
Według prostego systemu- ich wpływu na życie zwykłych ludzi……
Według mojej wiedzy, ani teokracja, ani demokracja, ani kapitalizm, ani socjalizm, nie wpływają na zachowanie się przywódców.
Albo są LUDŹMI, albo każdy system dostosują do swojch potrzeb- sprawowania władzy za wszelką cenę.
I etykietka nie ma znaczenia…..”
.
– http://paradowska.blog.polityka.pl/2012/12/16/wrak-w-stanie-stabilnym/#comment-123783 :
wiesiek59
5 stycznia o godz. 18:17
„Zastanawiam się czasem, czy jesteśmy ogarnąć SKALĘ zmian po 1945?
Przemieszczenie milionów ludzi, budowę od podstaw struktur państwa, szkolnictwa, przemysłu, w trakcie wojny domowej……
Gomułka był w tym czasie ministrem od ZAGOSPODAROWANIA ziem odzyskanych. I jak na ślusarza, spisał się z perspektywy czasu nieźle…..
Jest taka wyspa- Haiti- która w kilka lat po katastrofalnej klęsce żywiołowej, dalej nie jest w stanie dojść do ładu gospodarczo…..
A niby kapitaliści z pełnym dostępem do międzynarodowego wsparcia.
Zniszczenia wojenne załatwiłyby ich byt całkowicie….?
Porządkowanie Polski zajęło jakieś pięć lat- do 1950 roku.
Czy kapitalistyczna Polska zrobiłaby to szybciej?
W tym samym czasie Rosjanie wycofali się z Wiednia i Brytania zniosła kartki na żywność……
Gigantyczne wyzwanie dało ludzi na miarę czasów.
Obyśmy nie musieli stawać przed kolejnymi gigantycznymi wyzwaniami.
Koszty ludzkie są nie do uniknięcia w takim wypadku…..”
.
– http://paradowska.blog.polityka.pl/2012/12/16/wrak-w-stanie-stabilnym/#comment-123793 :
Andrzej
5 stycznia o godz. 21:55
„wiesiek118/2, 18,17
ANCA_NELA, 20,22
No właśnie. Też sobie zadaję pytanie, czy gdyby np. w 1945r rządy w Polsce przejęli by „Londyńczycy”, odbudowano by Warszawę?, Przypuszczam, ze przez wiele, wiele lat trwały by kłótnie, czy nie lepiej było by przenieść stolicę do Krakowa?
Nie wiem, jak to się stało, ale Polska w tamtych czasach była niesamowicie zorganizowanym krajem, że potrafiono sobie poradzić z całym „bagażem” IIRP i skutkami wojny. Mam do tych ludzi (tak społeczeństwa jak i władz) ogromny szacunek i będę go miał zawsze, niezależnie jak tamte czasy opisują i będą opisywać środki masowego przekazu.
Jak czasem oglądam i słucham w tv znane postacie kultury z tamtych czasów, które wypłyneły na powierzchnię również dzięki silnemu stawianiu na kulturę ówczesnych władz i dzisiaj opowiadają, ze wszystko było do d….. to aż się rzygać chce(za przeproszeniem).”
http://www.sld.org.pl/aktualnosci/3504-sojusz_z_pomyslami_na_rok_edwarda_gierka.html .