Prof. Grzegorz Kołodko:
‚
„(1945.) Nigdy nigdzie – poza kasynem czy jakąś loterią – nie można z dnia na dzień uczciwie zarobić na inwestowanym kapitale 100%. A tak ponoć nauczają jacyś „profesorowie”, opowiadając o Polsce wczesnych lat 1990, jak wynika to z jednego z komentarzy umieszczonych na mojej stronie http://www.facebook.com/kolodko. Jeśli coś takiego się zdarzało, jest kosztem podobnej straty kogoś innego na giełdzie, albo – jak to bywało w początkowym okresie “wyłaniana się rynku” – kosztem państwa, czyli budżetu, czyli społeczeństwa (ostatnio często nazywanego „podatnikami”, o których interesy troszczą się, oczywiście, wszyscy…). W tym drugim przypadku działo się to poprzez prywatyzację majątku państwowego znacznie poniżej jego rzeczywistej wartości, której rynkowy wymiar uzewnętrzniał się w pełni dopiero po wejściu firmy na giełdę.
W Polsce natomiast można było szybko stracić ¾ oszczędności całego życia, jak ktoś dał się naciągnąć na amok nadwiślańskiego neoliberalizmu i na początku lat 1990. „zainwestował na giełdzie”. Nigdy nigdzie żaden naród nie wzbogacił się poprzez inwestowanie na giełdzie, tylko dzięki dobrze zorganizowanej i sprawnie zarządzanej pracy i przedsiębiorczości, co z kolei wymaga skutecznej polityki gospodarczej opartej na właściwej teorii ekonomicznej.
Studentom zaś, którym rozmaici „profesorowie” opowiadają niedorzeczności na gazetowym poziomie, radzę, aby zanim nadejdzie sesja egzaminacyjna i zaczną ich odpytywać z dyrdymałek, które wciąż wykładane są w wielu uczelniach, poczytali więcej i dowiedzieli się, jak było naprawdę. Proszę zajrzeć do rzetelnej literatury. Polecam w szczególności książkę Jana Główczyka pt. “Szalbierczy urok transformacji” bądź niedawno opublikowaną pracę Tadeusza Kowalika “www.Transformacja.pl”.
Jest wiele innych książek na ten temat, w tym także ciekawe prace zbiorowe pod redakcją Prof. Marii Jarosz (pisane z socjologicznej perspektywy). A najszybciej dotrzeć można do moich książek dostępnych gratis w internecie: „Polska alternatywa: Stare mity, twarde fakty, nowe strategie„ (współautor Mario D. Nuti) ( http://tiger.edu.pl/ksiazki/polska_alternatywa.pdf ), która pokazuje osiągnięcia „Strategii dla Polski” w latach 1994-97 na tle niepowodzeń „szoku bez terapii” w latach 1989-93, „Od szoku do terapii. Ekonomia i polityka transformacji” ( http://tiger.edu.pl/ksiazki/ekonomiapolitykatrans.pdf ) czy też „Polska z globalizacją w tle” ( http://www.tiger.edu.pl/aktualnosci/Polska_z_globalizacja_w_tle.pdf ). Jest ich tam więcej. Proszę czytać, to znajdą się nie tylko odpowiedzi na liczne pytania, których wciąż nie brakuje, lecz przy okazji i następne się wyłonią.”
Źródło – http://www.wedrujacyswiat.pl/blog/?p=6#comment-21744
‚
Polecam również:
– Jan Główczyk – http://smp.republika.pl/polemiki/Glowczyk.Szokowa.htm
– Maria Jarosz: Władza. Przywileje. Korupcja. – http://czytelnia.onet.pl/0,1170030,do_czytania.html
– Grzegorz Kołodko: Nadwiślański neoliberalizm nie służy Polsce – http://www.stachurska.eu/?p=6143
‚
Brytyjska organizacja Open Europe zrobiła zestawienie kosztów unijnych prezydencji różnych krajów. Wynika z niego, że polska prezydencja była najdroższą w historii UE.
Popatrzmy:
Prezydencja:
Polska w 2011 r. 115 mln euro
Węgry w 2011 r. 81 mln euro
Belgia w 2010 r. 74 mln euro
Dania w 2002 r. 52 mln euro
Szwecja w 2009 r. 42 mln euro
Źródło – http://forum.dr-kwasniewski.pl/index.php?topic=2700.from1326299962#new
Może ktoś ma możliwość te dane sprawdzić? Trudno uwierzyć…
„… Duńska gazeta „Polityken” podaje, że Dania, która właśnie przejęła przewodnictwo planuje wydać na swoją prezydencję 35 mln euro, czyli ponad trzy razy mniej, niż Polska.
Różnica między tym, co na prezydencje wydała Polska a planuje wydać Dania to 80 mln euro, czyli 360 mln zł.
To mniej więcej tyle, ile w czasie prawie 19 lat istnienia zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.”
Źródło – http://aleksanderpinski.nowyekran.pl/post/47461,polska-prezydencja-jedna-z-najdrozszych-w-historii-unii
U nas wszystko 2 -3 razy drozsze niz na Zachodzie (autostrady, stadiony itd), bo swoi musza przy okazji zarobic. Proste. Prezydencja tez świetna okazja.
Mozecie sobie teraz wyobrazic ile kosztowalaby elektrownia atomowa w Polsce ? Oczywiscie pod hasłem BEZPIECZEŃSTWA.
http://wiadomosci.wp.tv/i,Analiza-Grzegorz-Kolodko-o-kryzysie,mid,951059,index.html?ticaid=6dc7e#m951059
Paul Krugman – http://biznes.onet.pl/skazani-na-upadek,18493,5146243,3219970,199,1,news-detal
– http://biznes.pl/wiadomosci/kraj/srednio-z-kulczykiem-zarabiamy-36-tys-zl,5243207,news-detal.html , polecam!
– Lech Wałęsa: „Kapitalizm jest niedobry” – http://www.stachurska.eu/?p=9467 .