.
Ewa Borycka-Wypukoł:
.
„Pod koniec sierpnia przez media kolejny raz przemknęła informacja o fałszowaniu jedzenia. Tym razem tematem zajął się „Dziennik Polski”. Oto, co m.in. możemy kupić: mleko z tłuszczem roślinnym, pasztet drobiowy bez mięsa albo ser – zamiast wędzenia potraktowany aromatem. Takie sztuczki stosują niektórzy producenci żywności. Dlatego trzeba dokładnie czytać etykiety – radziła gazeta. W tekście podano liczne przykłady nadużyć – np. w „Galaretce mocno owocowej” w ogóle nie było owoców, „Pasztet drobiowy z pomidorami” z Dębicy nie zawierał drobiu tylko „tłuszcz wieprzowy” i „tkankę łączną wieprzową” oraz susz… marchwiowy, a „Organiczny sok z aronii” powstał z 63 proc. soku z jabłek i 5 proc. koncentratu jabłkowego, zaś „Naturalny filet śledziowy” miał w składzie (nieujawnione nawet na etykiecie) stabilizator, konserwanty, aromaty i alergen: dwutlenek siarki. Takie działania producentów można wyliczać bez końca.
No cóż. W „Optymalnych” niejednokrotnie pisaliśmy o konieczności budzenia świadomych konsumenckich wyborów. Z firmami „fałszującymi” jedzenie oficjalnie walczy Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, która nadużycia ogłasza na swojej stronie internetowej, ale tak naprawdę niewiele może. Inspektorzy radzą zachować czujność i dobrze czytać to, co producenci piszą na opakowaniach. Zwłaszcza, gdy na etykietach stosunkowo niedrogich produktów, widzimy zapewnienia, że są to produkty „świeże”, „tradycyjne”, „domowe” i „wiejskie”. Każdy konsument musi zdawać sobie sprawę z tego, że tradycyjne metody produkcji wymagają większego nakładu pracy, czasu i po prostu muszą więcej kosztować. Mają za to znacznie większą wartość odżywczą. My decydujemy. Miejmy jednak świadomość. Ona jest bezcenna.
Ewa Borycka-Wypukoł”
Źródło: Miesięcznik „Optymalni” wrzesień 2012 r. Od Redakcji – http://optymalni.org.pl/index.php?dzial=miesiecznik .
.
Od siebie dodam, że konieczne jest również zwracanie uwagi na Główne Składniki Odżywcze ( GSO ) w produktach, gdyż ich zawartość także ma bezwzględnie znaczący wpływ na naszą kondycję, dla przykładu np:
– Żywienie przy dysfunkcji trzustki – http://www.stachurska.eu/?p=8897
– Autoagresja – http://www.stachurska.eu/?p=6790
– Niedobór cholesterolu groźny dla zycia – http://www.stachurska.eu/?p=1546
– O drobnoustrojach – http://www.stachurska.eu/?p=2073
.