Mini lektury na śniadaniowe przerwy

„Izaak siał w owej ziemi i zebrał w tym roku stokrotne plony, bo Pan mu błogosławił. I zbogacił się ten mąż, i coraz bardziej się bogacił, tak że stał się bardzo zamożny. Miał on stada owiec, stada bydła i liczną służbę.A jak owce i bydło jego silne było, tak służba mierna i wychudła, bowiem źle ona jadała. A służba męża tego zacnego nie bogaciła się wraz z Izaakiem, bowiem na śmieciowych umowach była, bowiem Pan tak chciał. I to było dobre dla Pana oraz dla Izaaka.”

Źródło – http://andsol.blox.pl/2012/10/Mini-lektury-na-sniadaniowe-przerwy.html .

.

Polecam:

– Masz u mnie jak w banku – http://andsol.blox.pl/2011/02/Masz-u-mnie-jak-w-banku.html

– Ladislau Dowbor: Świat woła o pomstę do nieba – http://kop.org.pl/ludzie/ladislau-dowbor-swiat-wola-o-pomste-do-nieba/

– Darwinizm społeczny nie jest opcją rozwoju – http://www.stachurska.eu/?p=4960 .

– Dobre wynagrodzenia na tzw dole drabiny społecznej opłacają się wszystkim – http://biznes.onet.pl/norweski-raj-kusi-polakow-wysokimi-zarobkami,18563,5303144,1,news-detal . U nas wielu to rozumie – http://www.stachurska.eu/?p=3176 , więcej – http://www.stachurska.eu/?p=6146 .

.

 

6 Responses to Mini lektury na śniadaniowe przerwy

  1. Stary Polak z PRL-u pisze:

    Przeczytałem tego Dowbora na skróty. Genialne ostatnie zdanie podsumowania. Z przyjemnością podążam tą ścieżką.

  2. Ten Dowbor nadaje się do czytania jak mało kto. W linkach pod „polecam” znajdzie Pan więcej interesujących nad wyraz jego wypowiedzi. W Brazylii społeczeństwu żyje się coraz lepiej i L. Dowbor ma w tym sukcesie znaczący udział.

  3. „Wykończyć biedę?” to znakomity dokument stanowiący przenikliwe studium światowych nierówności. Uznany reżyser Philippe Diaz wskazuje, że globalny wymiar współczesnej biedy nie jest bynajmniej dziełem przypadku: mając swe
    źródło jeszcze w konkwiście towarzyszącej pierwszym odkryciom geograficznym, system wyzysku oparł kolonialne zależności na konfiskacie ziemi, grabieży zasobów naturalnych i pracy niewolniczej.

    Dziś, tendencja ta jest starannie utrwalana przez światowe instytucje finansowe, które na ołtarzu wolnego rynku poświęcają suwerenność żywnościową, jednocześnie każąc społeczeństwom Południa wyrzec się prawa do publicznego dostępu do tak kluczowych sfer jak edukacja, służba zdrowia, a nawet zasoby wody.

    Opinie noblistów w dziedzinie ekonomii, przywódców światowych ruchów społecznych, a także rolników i mieszkańców slumsów Południa składają się na potężne, bezpośrednie oskarżenie neoliberalnego systemu gospodarki o katastrofalne rozmiary dzisiejszego ubóstwa…”

    Wykończyć biedę? – http://www.youtube.com/watch?v=Rf8eJ2gw1CI&feature=youtu.be .

  4. Renia pisze:

    Mini lektura na śniadanie… Kto rządzi światem? Czyje dobro się liczy?

  5. OPTY pisze:

    Liczy się tylko i wyłącznie dobro tych, co już wiele dóbr nagromadzili i nie spoczną na tym .Takie powszechne myślenie stopuje możliwości myślenia alternatywnego. Trzeba gromadzić teraz i to jak najszybciej , nawet po trupach( szczególnie po nich ) bo nie zdąrzy się na czas i zostanie w ogonie dorobkiewczów lub wypadnie z gry – konsewkwencja teorii ” samolubnego genu „. Ewolucja i jej konsekwncje u schyłku kapitalizmu katastroficznego. Istny dom wariatów . Zostaną najbardziej nachapani ze swoimi dobrami – i co dalej ?, zaczną się pożerać nawzajem – katastrofa. Będzie komu mówić o ewolucji ?

  6. Renia pisze:

    Doktor Kwaśniewski pisał, że gromadzenie dóbr ponad poziom, który jest nam potrzebny jest głupotą…Niektórych potrzeby są olbrzymie i apetyt ich rośnie w miarę „jedzenia”… ?

Dodaj komentarz