.
Dodawanie suszonych grzybów do kiszonej kapusty stosowane jest powszechnie. Czerwony barszczyk też się z grzybami dobrze komponuje. A co z kiszonymi ogórkami? Czy muszą być bez grzybów? Moim zdaniem nie zawsze, bo ich dodatek zupę ogórkową znacznie zmienia, ale jest do przyjęcia. Niniejszym sprawdziłam
Było:
– 500 g surowego boczku
– 1 kg wywaru mięsnego
– 100 g smalcu
– 200 g kiszonych ogórków
– 20 g suszonych grzybów
– liść laurowy, ziele angielskie
– zmielony pieprz
Boczek pokroiłam w słupki, obsmażyłam na patelni i przełożyłam do wrzącego wywaru mięsnego w garnku, do którego dołożyłam również namoczone wcześniej suszone grzyby oraz przyprawy. Na małym ogniu wszystko to gotowałam aż boczek był miękki. W międzyczasie na patelni na smalcu udusiłam starte na dużych oczkach kiszone ogórki i teraz dodałam je do boczku z grzybami. Wszystko razem gotowałam jeszcze kwadrans. Gotowej zupy było 1000 g.
W 100 g było:
– Białko – 13,64 g
– Tłuszcz – 41,62 g
– Węglowodany – 1,06 g
– B : T : W = 1 : 3,0 : 0,0
Już w talerzach dodałam śmietanę 30 % (do swojej porcji 50 g śmietany) i posypałam pietruszką. Zupa była ostra, smakiem przypominała rosyjską soliankę.
.
Witamina D
Grzyby zawieraja witamine D. Zawartosc witaminy wzrasta gdy sa suszone na sloncu a zwalszcza blaszkami do gory. Grzyby suszone zachowuja te witamine az do roku. Poniewaz pieczarki sklepowe zwykle moga pochodzic z zaciemnionych miejsc wiec wystawienie do slonca moze zwiekszyc ich wartosci odzywcze.
Poniewaz zaczyna sie wiosna i lato a z nimi alergie a obecnie pokrzywa sie pojawia wiec mozna ja dodac ja do zupy (herbaty) jako srodek lagodzacy spodziewane dolegliwosci.